Eskişehir'de "Göremeyen-Gören Kardeşliği Projesi"

Eskişehir'de "Göremeyen-Gören Kardeşliği Projesi"
Eskişehir'de "Göremeyen-Gören Kardeşliği Projesi"
- Proje kapsamında görenler ve görmeyenler arasında oluşturulan "kardeş bağı" ile bir araya gelen 50 kişi, toplantıda buluştu

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Genç İşadamları Derneği (ESGİAD) ve Görme Engelliler Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi (GÖRSEM) tarafından görenlerin görmeyenlerin dünyasını daha yakından tanımalarını sağlamak amacıyla 2 yıl önce başlatılan "Göremeyen-Gören Kardeşliği Projesi" kapsamında bir araya gelen 50 kişi, toplantıda buluştu.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, bir restoranda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, engellilerin diğer vatandaşlarla beraber hareket etmesinin önemli olduğunu söyledi.

Engelliler için bir ayrımın yapılmaması gerektiğini vurgulayan Ataç, "Yapılan herhangi bir işin içine engelli vatandaşlarımızın da dahil edilmesi gerekiyor. O zaman engelli vatandaşlarımız birey olma duygusunu kazanıyor" dedi.

GÖRSEM Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü Halime Korkut da projenin ikinci yılını kutladıklarını hatırlattı.

Projenin toplumun dikkatini görme engellilerin ve onların sorunlarının üzerine çekmek, görenlerin görmeyenlerin dünyasını daha yakından tanımalarını sağlamak amacıyla başlatıldığını anımsatan Korkut, "Bu projede asıl hedef ticari faaliyet değildir. Medyatik olmak ya da toplumun acıma duygularını sömürmek gibi bir düşüncemiz asla yok. Tamamıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya konulmuş, hayata geçirilmiş ve gerçekleştirilmiştir" diye konuştu.

Korkut, ayrıca proje kapsamında 50 göremeyen-gören "kardeşlik bağı" oluşturulduğunu belirtti.

ESGİAD Başkanı Serkan Zengin ise etkinlikte engelli bireylerin sorunlarına değinebilmek için bir araya geldiklerini ve bunun çözümü için çalışacaklarını bildirdi.

Program sonunda Korkut'a projedeki faaliyetlerinden dolayı sertifika verildi.