Eskişehir'de ''Hıdırellez'' kutlamaları

Eskişehir'de ''Hıdırellez'' kutlamaları
Eskişehir'de ''Hıdırellez'' kutlamaları
Dede Korkut Parkı'nda Vali Tuna'nın da katıldığı şenlik düzenlendi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'deki ''Hıdırellez'' kutlamalarında, vatandaşlar dilekler tuttu, ateşin etrafında halay çekti.

Dede Korkut Parkı'nda düzenlenen şenlikte konuşan Vali  Güngör Azim Tuna , ''Doğanın tekrar canlanması'' anlamına gelen, baharın ve yazın gelişinin, dünyanın neresinde olursa olsun insan yaşamında önemli bir yer tuttuğunu söyledi.

Hıdırellez'in, Türk dünyasında bilinen, mevsimlik bir bayram olduğunu belirten Tuna, ''(Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez, Hızır ve İlyas Peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında 'Hıdırellez' şeklini almıştır'' diye konuştu.

Hıdırellez'in bir ortak kültür geleneği olduğunu ve yaşatılması gerektiğini ifade eden Vali Tuna, şöyle konuştu:

"Bir ortak kültür ve zenginlikler yumağı olan bu anlamlı geleneği sonsuza dek yaşatabilmemiz, bireysel ve toplumsal sevgi, saygı, hoşgörü, birlik , barış, kardeşlik ve dayanışma içinde yaşama isteğimize ve bilincimize bağlıdır. Hıdırellez'in bolluk ve bereketi müjdeleyen sıcak günlerini mutlulukla geçirebilmemiz için tüm güzellik ve cömertliğiyle bizi bağrında barındıran doğa ve çevremizle tam bir uyum içinde yaşamamız ve onu sevgi ve özenle korumamız gerekmektedir.''

Duaların edildiği, meddah gösterisinin sunulduğu, çocukların dilek tutup uçurtma uçurduğu şenlikte, Vali Tuna, vatandaşlar ile yakılan ateşin etrafında halay çekti.