Eskişehir'de "İmam-ı A'zam ve Hanefilik Sempozyumu''

Eskişehir'de "İmam-ı A'zam ve Hanefilik Sempozyumu''
Eskişehir'de "İmam-ı A'zam ve Hanefilik Sempozyumu''
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de 2 gün sürecek "Bütün Yönleriyle İmam-ı A'zam ve Hanefilik Sempozyumu''nun açılışı gerçekleşti.Eskişehir Osmangazi...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de 2 gün sürecek "Bütün Yönleriyle İmam-ı A'zam ve Hanefilik Sempozyumu''nun açılışı gerçekleşti.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki açılışta konuşan Vali Güngör Azim Tuna, sempozyumun İslam dünyasında İmam-ı A'zam ve Hanefiliğin bütün yönleriyle ele alınmasını, Ebu Hanefi'nin sorunlara yaklaşım biçimi, yüzyıllar ötesinden ortaya koyduğu çözüm yolları ve değerli görüşlerini gündeme taşıdığını bildirdi.

İslam dünyasında çok yönlü bir çığır açan bu alimin sadece görüşleri ile değil, her haliyle İslam alemi için bir çıkış yolu oluşturduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

"Nitekim Ebu Hanife, sadece ilmiyle değil, ilmiyle amel etmede yüksek hassasiyet göstermesi, şahsiyeti, ticari ahlakı, cömertliği; paraya pula, mevki ve makama eyvallah etmeyişi; yaptıklarıyla, yürüyüşüyle, girişiyle, çıkışıyla bulunduğu yerde temayüz eden bir şahsiyetin adıdır. Bu bakımdan onu her yönüyle ele alacak bu sempozyum, nazarımızda yüksek öneme sahiptir. İçinden çıkılması güç meselelere getirdiği pratik ve adil çözümlerle tanınmış ve hukuki zekasıyla ün yapmış Ebu Hanife'ye bugün her zamankinden daha çok ihtiyacımız vardır."

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen de, böyle bir sempozyuma ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını aktardı. İmam-ı A'zam'ın, üstün zekalı, ilmi şahsiyetli, örnek ve mücadele dolu hayatıyla, büyük bir İslam alimi olduğunu belirten  Gönen, kendi üniversitesi tarafından organize edilen sempozyumun verimli geçmesini diledi. 

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan da, Kur'an-ı Kerim ayetlerinden mealler sunduğu konuşmasında, İslam dininin akıl dini olduğunu söyledi. 

Sempozyumun 2 gün süreceği bildirildi.