"Eskişehir'de Kürt kökenli işçinin darbedildiği" iddiası

"Eskişehir'de Kürt kökenli işçinin darbedildiği" iddiası
"Eskişehir'de Kürt kökenli işçinin darbedildiği" iddiası
- Eskişehir Valisi Tuna: - "Bu tamamen uydurma bir haber. Bu kişinin Eskişehir'de darp edilen biri olmadığı tespit edildi" - "Sosyal medya her türlü manipülasyonun yapılabildiği bir alandır. Konuyu teyit etmeden, sadece sosyal medyadan alınan mesajlarla yollara dökülüp, bir takım fiiller ve söylemlere girmemek lazım"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, son günlerde bazı sosyal medya organlarında "Eskişehir'de Kürt kökenli işçinin darbedildiği" iddiasıyla paylaşılan fotoğraflara ilişkin, "Bu tamamen uydurma bir haber . Bu kişinin Eskişehir'de darbedilen biri olmadığı tespit edildi" dedi.

Tuna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin çok hassas bir dönemden geçtiğini vurguladı. Terör örgütü PKK 'ya tarihinde olmadığı kadar ağır darbelerin vurulduğunu ifade eden Tuna, şunları söyledi: 

"Terör örgütü dışarıdan destek aldı. Kandırıp dağa götürdüğü insanlarla, devletin görevlilerine, birimlerine ve sivil vatandaşlarımıza zarar veriyor. Şehitler geliyor, bizim ciğerimiz yanıyor. Terör örgütleri, hassas noktalarımızı zorlayıp, milletimizi provoke etmeye çalışıyor. İnsanlarımızın etnik aidiyetleri ve mezhepsel farklılıklarını kullanmaya çalıştılar ama bu zamana kadar başarılı olamadılar. Bundan sonra da olamayacaklar. Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden 'Eskişehir'de Kürt bir işçinin dövüldüğü' haberi yayıldı. Bu tamamen uydurma bir haber. Bu kişinin Eskişehir'de darbedilen biri olmadığı tespit edildi."

Tuna, dün de Emniyet Müdürlüğünün gerekli açıklamayı yaptığını hatırlatarak, "Dün gece yarısı da bir iş yerinden Türk bayrağı yırtıldığı yönündeki ihbar değerlendirildi. Bir soruşturma başlatıldı ve devam ediyor. Sosyal medya her türlü manipülasyonun yapılabildiği bir alandır. Konuyu teyit etmeden, sadece sosyal medyadan alınan mesajlarla yollara dökülüp, birtakım fiiller ve söylemlere girmemek lazım" değerlendirmesinde bulundu. 

- "Provokatörlere karşı dikkatli olmalıyız"

Vali Tuna, Eskişehir'de binlerce insanın huzur içinde yaşadığını, kentin vatanına, milletine ve bayrağına bağlı huzurlu bir yer olduğunu dile getirdi. Geçmişte yasa dışı bazı örgütler insanların birbirimize düşürmeye, toplumda kaos ve anarşi çıkartmaya yönelik girişimlerinin olduğuna değinen Tuna, şunları kaydetti: 

"Eskişehir'de kamu düzeninin bozulmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Demokrasi, insan hak ve özgürlüklerinden taviz vermeden hukukun üstünlüğüne güvenerek, yanlış yapanlar hakkında devletin ilgili birimleri vasıtasıyla gerekeni yapıp adalete teslim edeceğiz. Vatandaşlarımızı sağduyulu ve dikkatli olmaya davet ediyoruz. Askerimiz ve kolluk güçlerimiz terör örgütüne yönelik düzenlediği operasyonlarda sonuçlar alıyor. Terör örgütünün kökünün kazınması için gerekenler yapılıyor ve netice alınıyor. Şehitlerimizin istismar edilmesine fırsat vermemeliyiz. Şehitlerimizin ailelerine destek olacağız. Bizi bölecek tek şey, birbirimize düşmemiz, birbirimiz ile kavga etmemiz, Türk-Kürt karşılaşmasına zorlamaktır. Bu tür fitneler bizi yaralar. Provokatörlere karşı dikkatli olmalıyız. Eskişehir halkı huzuru bozmak isteyenlerin ekmeğine hiçbir zaman yağ sürmemiştir. Bundan sonra da sürmeyecektir."