Eskişehir'de orman gençleştirme çalışması

Eskişehir'de orman gençleştirme çalışması
Eskişehir'de orman gençleştirme çalışması
- Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bin 500 dekar ormanlık alanda ağaçlar seyretilip kozalakların ve tohumların dökülmelerini sağlanarak gençleştirme çalışması yürütülüyor

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Orman İşletme Müdürlüğü tarafından bin 500 dekar yaşlı orman alanındaki ağaç ırklarının yüz yıllar boyu yaşaması sağlamak için gençleştirme çalışması yapılıyor.

Türkmen Dağı İdrisyayla mevkisinde çalışmaları inceleyen Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelinde geniş çaplı bir orman gençleştirme çalışması yürüttüklerini söyledi.

Ağaçlardaki kozalakların ve tohumların dökülmelerini sağlayarak fidan elde edildiğini belirten Ateş, "Tohumların dökülmesinden önce, ormanlık alanda ağaçları seyreltiriz. Bu seyreltmedeki amacımız, fidanların iyi ışık alması ve çimlenmesinin kolay olması içindir. Bu sayede ağaçların daha sağlıklı ve hızlı büyümesi sağlanıyor" dedi.

Ateş, doğal bir gençleştirme yöntemi uyguladıklarını dile getirdi.

Ağaç yenileme çalışmasını 3 yılda bir yaptıklarına değinen Ateş, şöyle konuştu:

"3 yılda bir bol tohum yılı olduğundan bu gençleştirme her yıl yapılamaz. Eskişehir genelinde bin 500 dekar alanı yani 150 futbol sahası büyüklüğünde alanı ormanı gençleştiriyoruz. Buradaki amaç, yüzyıllardır oluşmuş bu ağaç ırklarının burada devamını sağlamak. Değişik bir başka geni buraya getirmemiş ve genetik kirliliği önlemiş oluyoruz. Burada ayrıca doğal ormanların devamlılığını sağlıyoruz. Bu çalışmanın hepsinin sonucunda geleceğin ormanlarını kuruyoruz. Buradaki ağaçlar 100 yıl sonra ölecek. Dolayısıyla biz bu çalışmayla 100 yıllık bir çalışma yapıyoruz. Bizden sonraki nesillerimizde bu ağaçların altında gezip, gölgesinde dinlenip, odunlarından ve kozalaklarından faydalanacak."

Ateş, gençleştirme çalışmalarının yapılmaması durumunda ağaçların kuruyup yaşlanarak yok olacağını sözlerine ekledi.


    ETİKETLER:

    Futbol

    ,

    orman