Eskişehir'de "Şia ve İran" konferansı

Eskişehir'de "Şia ve İran" konferansı
Eskişehir'de "Şia ve İran" konferansı
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından "Şia ve İran" konferansı düzenlendi.İlahiyat...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanlığı tarafından "Şia ve İran " konferansı düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen konferansa, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Çelenk, konuşmacı olarak katıldı.

Yrd. Doç. Dr. Çelenk, İran'ın, İslam kültürünü anlamak isteyen birinin Türkiye , Balkanlar, Orta Asya, Mısır, Pakistan-Hindistan ve Malay Dünyası ile birlikte mutlaka uğraması gereken bir durak olduğunu bildirdi.

Ülke olarak tarihle ilişkinin rasyonel değil romantik boyutta olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. Çelenk, İran tarihinin mukayeseli bir okuma ile okunması halinde bugün yaşanılan pek çok sorunun çözümünün rahatlıkla bulunabileceğini ifade etti.

Çelenk İran coğrafyasının Şii'leştirilmesi ve İran Şii'liği hakkında bilgiler verdikten sonra öğrencilerden gelen soruları cevaplandırdı.