Eskişehir'de "Türkçe Öğreniyorum"

Eskişehir'de "Türkçe Öğreniyorum"
Eskişehir'de "Türkçe Öğreniyorum"
- ESOGÜ TÖMER tarafından düzenlenen etkinliğe katılan 65 ülkeden 200 öğrenci, 1.5 aylık eğitimle öğrendikleri Türkçe'yi çeşitli gösterilerle sergiledi - Rektör Gönen: "Bu öğrencilerimizle üniversitemiz hem doktora düzeyinde hem de yüksek lisans ve lisans düzeyinde uluslararası çalışmalarını zenginleştirecektir"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tarafından Türkçe öğrenen öğrencilerin dil becerilerini sergilediği, "Türkçe Öğreniyorum" şenliğine 65 ülkeden, 200 öğrenci katıldı. 

ESOGÜ Rektörü Hasan Gönen, Kongre Merkezi'ndeki etkinliğin açılış konuşmasında, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile yapılan protokol kapsamında Eskişehir'i tercih eden burslu 175 öğrenciyle, dil öğrenmek isteyen 25 öğrencinin 1,5 ay önce  ESOGÜ TÖMER'de Türkçe öğrenmeye başladığını söyledi.

TÖMER'in 2012 yılında kurulduğunu ve gurur kaynağı olduğunu dile getiren Gönen, "Bu öğrencilerimizle üniversitemiz hem doktora düzeyinde hem de yüksek lisans ve lisans düzeyinde uluslararası çalışmalarını zenginleştirecektir. Bugünkü etkinlikte, onların hem Türkçe'lerini dinleyecek hem de kendi kültürlerini ve Türk kültürünün harmanlanmış halini izleyeceğiz" diye konuştu.  

Daha sonra Yemen, Afganistan , Bangladeş, Fil Dişi Sahili, Zimbabve, Somali, Tacikistan, Kırgızistan, Kazakistan, Filistin ve Kosava'dan öğrenciler Tükçe olarak, şiir, fıkra, anı ve şarkılardan oluşan çeşitli gösteriler sundu.

Öte yandan dönem sonunda Türkçe'yi daha iyi öğrenen öğrencilerin düzenlenecek kapanış etkinliğinde yeniden gösteriler sunacağı bildirildi.