Eskişehir'de "Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Projesi"

Eskişehir'de "Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Projesi"
Eskişehir'de "Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Projesi"
- Kentte "Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Projesi" kapsamında üstün yetenekli çocuklar anaokulundan itibaren tespit edilecek - ÜYEP Müdürü Prof. Dr. Sak: "800 çocuğa bireysel zeka testleri, düşünme becerileri, zihinsel özel testler uygulayacağız. Bu çocuklar arasından üstün yetenekliler tanımlandıktan sonra öğretmen eğitimleri başlayacak. Şimdilik anasınıfı ile dördüncü sınıfa kadar olan öğrenciler tanımlama hedefimiz var"

ESKİŞEHİR (AA) -  Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜYEP), Tepebaşı Kaymakamlığı ve Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Üstün Yeteneklilerin Eğitimi Projesi" kapsamında üstün yetenekli çocuklar anaokulundan itibaren tespit edilecek.

Proje , pilot okul olarak seçilen Ticaret Borsası İlkokulu'nda başlatılacak daha sonra ise ilçeye bağlı tüm okullarda uygulamaya başlayacak, proje kapsamında ana sınıfı ile dördüncü sınıf arasında tanımlanan üstün yetenekli çocuklara özel eğitim verilecek. 

Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Üzmez, Ticaret Borsası İlkokulu'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, projede emeği geçenlere teşekkür ederek, Tepebaşı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından farklı projelerin de yürüttüğünü söyledi. 

Anadolu Üniversitesi Üstün Yetenekliler Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÜYEP) Müdürü Prof. Dr. Uğur Sak ise üstün yetenekli öğrencilere yönelik 8 yıldır program yürüttüklerini belirtti.

Yaptıkları eğitim programlarını ve tanımlamaları Eskişehir bölgesindeki devlet okullarında yaymayı hedeflediklerini aktaran Sak, "800 çocuğa bireysel zeka testleri, düşünme becerileri, zihinsel özel testler uygulayacağız. Bu çocuklar arasından üstün yetenekliler tanımlandıktan sonra öğretmen eğitimleri başlayacak. Şimdilik anasınıfı ile dördüncü sınıfa kadar olan öğrenciler tanımlama hedefimiz var. Bir yıl sonra da programı ortaokul düzeyine kaydırmayı düşünüyoruz. Şuan için Tepebaşı ilçesinin belli bölgesinde çalışıyoruz. Bir yıl sonra bu uygulamayı Tepebaşı ilçesinin tüm okullarına yayacağız" diye konuştu.

Projenin Türkiye 'de ilk olma özelliği taşıdığını savunan Sak, şunları kaydetti: 

"Bu proje kapsam olarak Türkiye'de bir ilk. Öncelikle ana sınıfından itibaren çocukları tanımlamaya başlayacağız. Üstün yetenekli çocukların belli işaretler gösterdiği en kritik dönemlerden bir tanesi. Ana sınıfından başlayarak ortaokul sona kadar düşündüğümüzde 8 yıllık periyodu kapsayan bir programdan bahsediyoruz. Sadece bir okulun öğrencilerini değil, bir ilin şuan için bir ilçesinin tüm okullarını ve öğrencilerini kapsayan bir program açısından baktığımızda Türkiye'de ilk olduğunu düşünebiliriz. Projenin yaygın etkisinin artırılabilmesi de çok önemli. Sadece bir okulda uygulama ile kalmayacak, İlçe Milli Eğitim sınırları içinde en az 5-6 okulda bu eğitimi sürdüreceğiz."

Ticaret Borsası İlkokulu Müdürü İbrahim Taşdemir, projenin ilk olarak kendi okulunda uygulanmaya başlamasının kendileri için önem taşıdığını söyledi.

Taşdemir, "Tepebaşı ilçesi Ticaret Borsası İlkokulu'nda uygulanıyor olması benim için önemli bir unsur. Kaymakamlığımız ilçe milli eğitim müdürlüğümüz büyük katkı sağlıyor. Okulla üniversitenin tam anlamıyla uygulandığı bir proje olacak" dedi.