Eskişehir'de "yabani hayvan avı" uyarısı

Eskişehir'de "yabani hayvan avı" uyarısı
Eskişehir'de "yabani hayvan avı" uyarısı
ESKİŞEHİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından yabani hayvan avları ile ilgili açıklama...

ESKİŞEHİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü Eskişehir Şube Müdürlüğü tarafından yabani hayvan avları ile ilgili açıklama yapıldı. 

Müdürlük tarafından yapılan açıklamada, yaban hayvanlarının doğadan izinsiz olarak yakalanmaları ve bulundurulmalarının 4915 sayılı "Kara Avcılığı Kanunu Hükümlerine ve Merkez Av Komisyonu Kararlarına" göre yasak olduğu aksine hareket edenlerin ağır para cezasıyla cezalandırıldığını bindirildi.

Eskişehir'in yaban hayvanları açısından önemli bir yaşam alanı olduğunu belirten açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İçinde bulunduğumuz aylar bir çok yaban hayvanın yavrulama dönemidir. Bu sebeple son günlerde özellikle geyik yavrularının bulunduğu ile ilgili ihbarlar müdürlüğümüze ulaşmaktadır. Yavrusu alınan yaban hayvanları o bölgeyi terk etmemekte, 3 gün içinde yavrularını bulurlar ise onları tekrar sahiplenmektedir. Bu nedenle yavru yaban hayvanı görüldüğünde yapılacak en doğru iş onu rahatsız etmeden oradan uzaklaşmaktır. Yaban hayvanları çok hassas bir yapıya sahip olup, strese girdiklerinde ölümle karşı karşıya kalmaktadırlar. Onun için bu yavruların yeri doğadır, annesinin yanıdır."