Eskişehir'de yabani zeytinler köylülere geçim kaynağı olacak

Eskişehir'de yabani zeytinler köylülere geçim kaynağı olacak
Eskişehir'de yabani zeytinler köylülere geçim kaynağı olacak
- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "OGM tarafından bu yıl 250 dekarlık bir alanda 3 bin 500 kök aşı yapılacak. Yabani zeytinlerin 3 yıl bakımını yapıp daha sonra civarda bulunan orman köylerinde yaşayanlar arasında bunu eşit olarak paylaştıracağız"

ESKİŞEHİR (AA) - Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Eskişehir'in ılıman iklimine sahip Sakarya Vadisi'nde bulunan yabani zeytinleri aşılayıp, ürünleri ekonomiye kazandırarak köylülere gelir kapısı oluşturacaklarını bildirdi.

Eroğlu, yazılı açıklamasında, Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerindeki ormanlık alanlarda ardıçlar ile yayılış gösteren yabani zeytinler bulunduğunu belirterek, 2000'li yıllarda aşılama çalışması yapılan bölgede eksik yerlerin tamamlanması için yeniden çalışmalara başladıklarını aktardı.

Bu kapsamda, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından hazırlanan 5 yıllık program dahilinde Eskişehir ve Çatacık Orman İşletme Müdürlüklerinin sınırları içindeki 580 dekar alanda bulunan zeytinlerin aşılanmasını hedeflediklerine değinen Eroğlu, şunları kaydetti:

"Daha önce 5 yıl olarak belirlediğimiz projede çalışmalarımızı hızlandırdık. Bu projeyi, orman teşkilatımızın da katkıları ile 3 yılda tamamlamayı hedefliyoruz. Bu çerçevede ceviz, badem gibi gelir getirici tür ağaçlandırmalara bu bölgede zeytini de ekledik. Zeytinleri seviyoruz. Zeytin, en değer verdiğim ağaç türlerinin başında geliyor. OGM tarafından bu yıl 250 dekarlık bir alanda 3 bin 500 kök aşı yapılacak. Yabani zeytinlerin 3 yıl bakımını yapıp daha sonra civarda bulunan orman köylerinde yaşayanlar arasında bunu eşit olarak paylaştıracağız. Birçok bölgede yaptığımız gibi Eskişehir'de de halkımıza yabani zeytinleri aşılayarak dağıtacağız. Böylece köylümüzün gelirine katkı sağlayarak, orman köylümüzü kalkındıracağız."

Eroğlu, orman teşkilatının yoğun aşılamalarını gören köylülerin de zeytin fidanı dikimlerini artırdıklarını, Sakarya Vadisi'nde zeytin yetiştiriciliği ile zeytinyağı üretiminin de hızla geliştiğini sözlerine ekledi.


    ETİKETLER:

    orman

    ,

    sakarya