Eskişehir'de "Yaşasın Oyuncak Kardeşliği" kampanyası

Eskişehir'de "Yaşasın Oyuncak Kardeşliği" kampanyası
Eskişehir'de "Yaşasın Oyuncak Kardeşliği" kampanyası
- Eskişehir Kent Konseyi Gençlik Çalışma Grubu tarafından geçici tarım işçisi aileleriyle kente göç eden çocuklar için oyuncak kampanyası başlattı

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Kent Konseyi Gençlik Çalışma Grubu Başkanı Aras Ünlüce, 6-17 yaş grubunda 958 bin çocuğun tarım işçisi konumunda olduğunu ve bunların 320 bininin tarlalarda çalıştırıldığını söyledi.

Ünlüce, bir alışveriş merkezinde düzenlediği basın toplantısında, çalışma grubu olarak kentte, "Yaşasın Oyuncak Kardeşliği" kampanyası başlattıklarını anımsatarak, mevsimlik tarım işçiliğinin en ağır ve de sahipsiz işçilerini çocukların oluşturduğunu kaydetti.

Mevsimlik tarım işçiliğinin  Türkiye 'nin birçok ilinde yaşandığını ifade eden Ünlüce, şöyle konuştu:

"Yüz binlerce çocuk, doğrudan veya ailesi gezici tarım işçisi olarak çalıştığından, yoksulluk sınırının altında yaşıyor, zorunlu eğitimine devam edemiyor ve geleceğe dair umutlarını da kaybediyor. 6-17 yaş grubunda 958 bin çocuk, tarım işçisi konumunda ve bunların 320 bini tarlalarda çalıştırılıyor. Mevsimlik tarım işçiliğinin en ağır ve de sahipsiz işçilerini çocuklar oluşturuyor. Mevsimlik tarım işçiliği Türkiye'nin birçok ilinde yaşanıyor ve yüz binlerce çocuk, doğrudan veya ailesi gezici tarım işçisi olarak çalıştığından, yoksulluk sınırının altında yaşıyor, zorunlu eğitimine devam edemiyor ve geleceğe dair umutlarını da kaybediyor. Birçok çocuk için tatil anlamına gelen yaz tatili, bu kardeşlerimiz için ' başı' demek. Maalesef mevsimlik gezici tarım işçisi olarak çalışan çocuklar, 180 günlük eğitim yılının 60 gününü, tarlalarda çalıştığı için kaçırıyor."

Ünlüce, mevsimlik tarım işçisi olarak çalışan kardeşlerimizin tek sorunları eğitimden uzak kalmaları olmadığını, çocukların barınma, beslenme, temiz su sorunu ve ulaşım güvenliğinin olmaması gibi sorunlarla birlikte oyun çağında olmalarına karşın çocukluklarını yaşayamadığını bildirdi.

Tarlada çalışan çocukların tek oyuncaklarının buldukları taşlar olduğunu anlatan Ünlüce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizler, Eskişehir Kent Konseyi Gençlik Çalışma Grubu olarak, kentimizin civarına çalışmak üzere aileleri ile birlikte göç eden tarım işçisi kardeşlerimiz için küçücük de olsa bir şeyler yapmak istedik. Bu amaçla, Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi ile birlikte "Yaşasın Oyuncak Kardeşliği" sloganıyla, tarım işçisi kardeşlerimiz için oyuncak toplama kampanyasını bugün burada başlatıyoruz. Bir ay boyunca kent merkezindeki iki alışveriş merkezinde kurulan oyuncak kumbaralarımızı kent halkının bağışlarını bekliyoruz."