Eskişehir'deki ihaleye fesat karıştırıldığı iddiası

Eskişehir'deki ihaleye fesat karıştırıldığı iddiası
Eskişehir'deki ihaleye fesat karıştırıldığı iddiası
- Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde, bazı ihalelere fesat karıştırıldığı ve kamu zararına neden olduğu iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında görülen davaya devam edildi - Duruşmada mütalaa veren savcı, Belediye Başkanı Büyükerşen ve diğer sanıkların, "ihaleye fesat karıştırma" suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar, "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan da 3 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebinde bulundu

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde, bazı ihalelere fesat karıştırıldığı ve kamu zararına neden olduğu iddiasıyla görülen davada mütalaa veren savcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve diğer sanıkların, "ihaleye fesat karıştırma" suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar, "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan da 3 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, sanık avukatları, AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca ve Hazine Müsteşarlığı avukatı ile çok sayıda kişi katıldı.

Duruşmada, Hazine Müsteşarlığı Avukatı Duygu Türkmenoğlu, müsteşarlığın davaya katılma talebinde bulunduğunu bildirdi. Bunun üzerine mahkeme heyeti, müsteşarlığın duruşmaya katılma talebini kabul etti.

Söz hakkı isteyen milletvekili Koca'nın bu isteği mahkeme heyetince reddedildi.

Duruşmada mütalaa veren savcı, "ihaleye fesat karıştırma" suçundan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve 24 sanığın 5 yıldan 12 yıla kadar, "edimin ifasına fesat karıştırma" suçundan da Büyükerşen ve 12 sanığın 3 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, tarafların mütalaaya karşı beyanda bulunması için duruşmayı 11 Şubat'a erteledi.

- Olay

Cumhuriyet Başsavcılığınca 28 Ocak 2013'te Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yapılan bazı ihalelere fesat karıştırıldığı, kamu zararına neden olunduğu şikayeti üzerine başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 23 kişiden 5'i tutuklanmış, 18'i sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.

Tutuklanan 5 kişi ise bir süre sonra üst mahkemeye yapılan itirazların ardından tahliye edilmişti. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen de 31 Ocak'ta Cumhuriyet Başsavcısının çağrısı üzerine soruşturmayla ilgili ifade vermiş, 10 Temmuz 2013'te de 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde sanık sıfatıyla savunma vermişti.