Eskişehir'deki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi

Eskişehir'deki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi
Eskişehir'deki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi
- Eylem başlatan işçilerin sözcüsü Demirbaş: - "Her zaman olumlu olacağız, kanunsuz iş yapmayacağız. Fabrikamızı, memleketimizi zarara uğratmak gibi bir niyetimiz yok"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'in İnönü ilçesinde faaliyet gösteren Ford Otosan'da işçilerin başlattığı bırakma eylemi devam ediyor.

Eylem başlatan işçilerin sözcüsü İsmail Demirbaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün Gölcük'teki fabrika işçileriyle yöneticiler arasında bir görüşme olduğunu ancak anlaşma sağlanamadığını söyledi.

Anlaşma sağlanamamasının kendilerini üzdüğünü belirten Demirbaş, şöyle konuştu:

"Fabrika bir gün daha zaman kaybediyor. Yöneticiler bu fabrikayı zarara sokuyor. Verecekleri zam bir günlük imalat ile karşılanabilecek. Günde binden fazla araç üreten bir fabrikadan bahsediyoruz. Yöneticilerimizden rica ediyorum, bu işi bu gece çözsünler. Gölcük'ten haber bekliyoruz, haber geldiği zaman şevkle çalışmaya hazırız. Kaç gündür yağmurda, çamurda şevkle direnişimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Bu yorgunluğumuza rağmen bugün anlaşma sağlansın, bu gece çalışmaya hazırız."

Demirbaş, protestolarını barışçıl, türkü söyleyerek gerçekleştirdiklerini dile getirerek, "İşverenle sorunumuz yok, fabrikamızı çok seviyoruz ama yöneticilerimiz fabrikamızı daha fazla zarara uğratmasınlar. İstediğimiz at ile deve değil. Her zaman olumlu olacağız, kanunsuz iş yapmayacağız. Fabrikamızı, memleketimizi zarara uğratmak gibi bir niyetimiz yok. Şimdiye kadar uygulanan kölelik düzeni bitsin artık diyoruz. Bu insanlar artık bu düzenden bıkmış. Düzen değişmeden bu işçinin çalışması mümkün değil" ifadesini kullandı.

Yöneticilerin yanlış yaptığını öne süren Demirbaş, "Bir an önce bu işin sona ermesi lazım. Koç Holding'ten rica ediyorum, lütfen el atın. Hükümetimizden rica ediyorum, 15 bin kişi var, günde bin 200 aracın çıktığı yer burası. Lütfen rica ediyorum, bu işi çözün" dedi.

İşçilerin fabrika önündeki bekleyişleri sürüyor.


  ETİKETLER:

  zam

  ,

  haber

  ,

  Bugün

  ,

  Gölcük

  ,

  Gece

  ,

  Ford

  ,

  Eylem

  ,

  ,

  Fabrika

  ,

  anlaşma

  ,

  zaman