Eskişehir'deki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi

Eskişehir'deki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi
Eskişehir'deki otomotiv işçilerinin iş bırakma eylemi
- İşçilerin sözcüsü Demirbaş: - "Türk Metal Sendikası bitmiştir. Kalbimizde, kafamızda ve hukuken bitmiştir. Bu fabrikada çalışan bin 500 kişi Türk Metal Sendikasından istifa etti"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'in İnönü ilçesinde, Ford Otosan tesislerinde  eylem yapan işçilerin sözcüsü İsmail Demirbaş, fabrikada çalışan bin 500 kişinin Türk Metal Sendikasından istifa ettiğini söyledi.

Demirbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurdukları derme çatma çadırlarda sağanak altında eylemi sürdürdüklerini belirtti. Eylemin 5'inci gününe girdiklerini ifade eden Demirbaş, toprak zeminde, yağmur altında sabaha kadar nöbet tuttuklarını anlattı. Sabah da tüm işçilerin fabrika önünde toplandığını dile getiren Demirbaş, tesislerde üretimin tamamen durdurulduğunu hatırlattı.

Fabrikanın içinde, acil ve hayati önemdeki durumlar için görevlendirilen işçiler bulunduğunu belirten Demirbaş, şöyle konuştu:

"Şu anda İnönü fabrikasında işçilere karşı bir adım atılmıyor. İşveren tarafından en insani talebimiz olan, bizim belirlediğimiz temsilcilerle bundan sonra görüşülmesi lazım. Dertlerimizi, sorunlarımızı onlarla görüşüp temsilcilerimize aktarıyoruz. Yetkilendirip onlarla meselelerimizi hallediyoruz fakat işveren halen bunu yapmıyor. Tam tersine fabrikada görevli tüm müdür ve şefler, işçilerin arasına gönderildi. Çok sıkı bir markaj var. Hedefleri üretimi başlatmaktı. Arkadaşlara fabrikanın görüşleri sıkı bir şekilde anlatıldı. Dün saat 16.00'da işbaşı yapılacağı ümidi vardı ancak hiçbir işçi fabrikaya girmedi. Maksat boyun eğmiş, yenilmiş, pişman olmuş, yorulmuş, bitmiş insanlar şeklinde bize işbaşı yaptırmak; tüm amaç bu. İşveren hala sendikadan vazgeçmiyor. Biz de diyoruz ki Türk Metal Sendikası bitmiştir. Kalbimizde, kafamızda ve hukuken bitmiştir. Bu fabrikada çalışan bin 500 kişi Türk Metal Sendikasından istifa etti."

İşçilerin, yorgunluklarına rağmen  bugün işbaşı yapmaya hazır olduğunu kaydeden Demirbaş, hükümetin ilgili kurumlarından bu sorunun çözümü için destek beklediklerini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Sabah

  ,

  Bugün

  ,

  Ford

  ,

  Eylem

  ,

  Fabrika

  ,

  istifa

  ,

  Karşı

  ,

  Yağmur