Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- Tepebaşı'ndan işaret dili eğitimi

ESKİŞEHİR (AA) - İşaret Dili Tercümanları Derneği, Tepebaşı Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlediği "İşaret Dili Eğitimi" Tunalı Beldeevi'nde başladı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, İşaret Dili Tercümanlar Derneği Başkanı Banu Şahin işaret dili eğitimi veren bir üniversite bölümü olmadığını ve aileleri sağır ve dilsiz olan çocukların alaylı olarak bu dili öğrendiklerini söyledi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, engelli dostu bir belediye olarak engellilere sosyal aktivite yapmak yerine sosyal yaşam içinde yer almalarını sağlamak ve istihdam sürecine katmak hedefiyle bir çok başarılı projeye imza atıklarını kaydetti.

- Türk Halk Müziği Korosu konseri

Tepebaşı Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, Nazım Hikmet ve Uğur Mumcu anma konseri düzenledi.

Belediyeden yapılan açıklamada, Şef Aytaç Karausta yönetimindeki Tepebaşı Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu "Yine Hasret Var Türkülere" konseri ile Nazım Hikmet ve Uğur Mumcu'yu andı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, yaptığı konuşmada, Nazım Hikmet ve Uğur Mumcu'nun aydınlanma mücadelesinin takipçileri olmaya devam edeceklerini kaydetti.

 - Çocuklar için konser düzenlendi

Tepebaşı Özdilek Kültür Sanat Merkezi'nde 4-10 yaş arası çocuklar için konser düzenlendi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Oktay Ekinci sahnesinde gerçekleşen konserde Altan Özdil çocuklar için bestelediği şarkılar seslendirildi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, yaptığı konuşmada, çocukları çok önemsediklerini belirterek "Kültür ve sanat merkezlerini tasarlarken çocuklarımızın buralardan yararlanması en büyük isteğimizdi. Bugün çocuklarımızın sosyalleştiği bu merkezlerde böyle güzel etkinliklerde bir araya gelmek bizleri mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.

- Özel çocuklardan özel etkinlik

Dünyanın 125 ülkesinde bulunan ve uluslararası öğrenci değişimi yaparak dünya barışını sağlayan en geniş kapsamlı öğrenci platformu olan AIESEC ve Tepebaşı Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi ortak bir etkinlikte bir araya geldi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Tepebaşı Belediyesi, İbrahim Ethem Kesikbaş Montaj Atölyesinde gerçekleşen etkinliğe, Engelliler Koordinasyon Merkezi'ne bağlı, Engelliler Sosyal Yaşam Merkezi, Gökkuşağı Kafe, Engelliler Montaj Atölyesi'nde eğitim alan 70 öğrenci katıldı.

 Etkinlikte çocukların kendi becerilerini sergileyip, yemek ve pasta yaptığı belirtildi.

- Lösemi hastası Çağrı,  Galatasaray maçında 13. sporcu olacak

Tepebaşı Belediyesi Sağlıklı Kent Konseyi Gençlik Meclisi şubat ayının ilk haftasında, Osmangazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği ile Çocuk Hemotolojisi Bölümü'nde tedavi gören lösemi hastası çocukların daha rahat, daha konforlu ve daha iyi şartlarda tedavi görmesini sağlamak için Tepebaşı Belediyesi Gençlik Meclisi "Lösemili Çocukların Yanındayız" projesini hayata geçiriyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, projenin ilk aşamasının Tepebaşı Belediyesi 29 Ekim Gençlik Merkezi'nde gerçekleştiği aktarıldı.

NSK Eskişehir Basket takımının katılımıyla bir imza töreni düzenlenen etkinlikte, NSK Eskişehir Basket-Galatasaray maçında, lösemi hastası Çağrı Odabaşı 1 günlüğüne NSK Eskişehir Basket formasını giyeceği ve 8 Şubat Pazar günü  NSK Eskişehir Basket formasıyla sembolik olarak sahaya çıkacağı kaydedildi.

NSK Eskişehir Basket adına Ali Rıza Solmaz imza töreninde yaptığı açıklamada, Çağrı'nın 13. Sporcuları olarak bir günlüğüne sahaya çıkacağını belirterek bir gençlik kulübü olarak bu tarz kampanyaların yanında olmaya devam edeceklerini söyledi.

Gerçekleşecek kampanya ile lösemi hastası Çağrı'nın hem gerçek bir basketbol maçının atmosferini yaşayacağı hem de lösemi hastası çocukların tedavi sürecindeki ihtiyaçlarına yönelik toplumda bir farkındalık yaratılmış olacağı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, NSK Eskişehir Basket-Galatasaray maçında, lösemi hastası çocukların tedavi gördüğü Osmangazi Üniversitesi Çocuk Hematolojisi bölümü için bir bağış kampanyası yürütüleceği bildirildi. 

Toplanan bağışlar, Osmangazi Üniversitesi Çocuk Hemotolojisi Bölümü'nde tedavi gören lösemi hastası çocukların yataklarının yenilenmesi başta olmak üzere,  hem hastalar, hem de hasta aileleri ve yakınları için hastanenin fiziksel koşullarının iyileştirilmesi amacıyla kullanılacak.