Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- Şampiyon takımdan Büyükerşen'e ziyaret

ESKİŞEHİR (AA) - Bölgesel Amatör Lig (BAL) yükselme maçında Sağlıkspor'u penaltı atışlarıyla yenerek Bölgesel Amatör Lige çıkma başarısı gösteren Yunusemrespor Kulübü Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti.

Belediyeden yapılan açıklamada, Yunusemrespor Kulübü yöneticileri ve futbolcularını göstermiş oldukları başarıdan dolayı kutlayan ve sporculara çeşitli hediyeler veren Yılmaz Büyükerşen, Yunusemrespor'a Bölgesel Amatör Lig'de başarılar diledi.

Yunusemrespor Kulübü Başkanı Hüseyin Çakır'n ise Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e 26 numaralı Yunusemrespor forması hediye ettiği kaydedildi.

- Tepebaşı Belediyesi'nden "Bahara Merhaba" programı

Tepebaşı Belediyesi tarafından Esentepe Çocuk ve Sanat Merkezi'nde bahar coşkusu çocuklarla yaşandı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Esentepeliler, Tepebaşı Belediyesi'nin hazırladığı "Bahara Merhaba" programında çocukları ile birlikte güneşli havanın keyfini çıkartırken çeşitli etkinliklerle de vakit geçirdi.

Yumurta taşıma, çuval ve halat çekme yarışları ile gerçekleşen program konser ile son bulduğu kaydedildi.

- 21. Yüzyıl Kulübü'nden Başkan Ataç'a ziyaret

Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) 21. Yüzyıl Kulübü öğrencileri, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç'ı ziyaret etti.

Belediyeden yapılan açıklamada, Kulüp Başkanı Tayfun Toprakçıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Başkan Ataç'ı ziyaret eden 21 Yüzyıl Kulübü gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında Başkan Ataç'a bilgi verildi.

Başkan Ataç, bir gençlik şehri olan Eskişehir'de üniversite kulüpleri ile birlikte üretmenin yerel yönetimleri canlı tuttuğunu belirterek " Atatürk 'ün çağdaş bilim öncülüğünde ilerlemesini istediği gençlerin var olduğunu bilmek bize güç veriyor" ifadelerini kullandı.

- Evden bir kamyon çöp çıktı

Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri Paşa Mahallesi Zeytinoğlu Caddesi'nde yaşlı bir vatandaşın ikamet ettiği çöp evi temizledi.

Belediyeden yapılan açıklamada,  mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine harekete geçen ekipler, ön tarafta yıkılmış bir ev, arka tarafta hurda ve çöp yığınlarıyla yaşanmaz hale gelen çöp ev ile karşılaştı. 

Evin tüm odalarında ve bahçesinde uzun süredir beklemekte olan katı atıkların dışarı çıkarılması için çalışma başlatan ekipler, çürümüş gıda maddeleri, giysiler, pet şişeler, teneke kutuları, poşet ve kağıtlardan oluşan çöplerin toplandığını belirtti.

Belediye yetkilileri, evden 2 saatlik uğraşın ardından bir kamyon çöp çıkarıldığını kaydetti.

- ESOGÜ'de AFAD personeline madencilik eğitimi verilecek

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) arasında AFAD personeline "Temel Madencilik Eğitimi" verilmesine yönelik protokol imzalandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, eğitimi koordine edecek olan ESOGÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hürriyet Akdaş, protokolle ilgili olarak Türkiye 'de geçmiş yıllarda madencilik sektöründe ciddi kazaların yaşandığını söyledi.

AFAD personelinin kurtarma faaliyetlerini daha iyi koordine edebilmesi, madencilikte kullanılan terim ve terminolojiyi bilerek, madencileri daha iyi anlayabilmesi ve onlara daha etkili destek verebilmesinin hedeflendiğini belirten Akdaş, "AFAD merkez ve taşra teşkilatında görevli 30 kişilik iki ayrı gruba, hem madenciliği kısmen ve ana faaliyetleri ile tanıtmak hem de yaygın kullanılan terim ve terminolojiyi anlatmak ve açıklamak için ESOGÜ'de eğitim yapılması planlanmıştır" ifadelerini kullandı.

- Eskişehir AB Bilgi Merkezi'nden iş güvenliği semineri

Eskişehir Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi tarafından "Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İş Yerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Bilgilendirme Semineri" düzenlendi.

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) tarafından yapılan açıklamada, Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği günü dolayısıyla ETO Meclis Salonu'nda seminer düzenlendi.

ETO Yönetim Kurulu Üyesi Kerem Can Apaydın, iş sağlığının çalışan ve işveren için öneminden, yapılan düzenlemelerin iyi çalışma koşullarına katkı sağladığından ve güvenli, sağlıklı bir çalışma ortamı kültürü geliştirilmesi gerekliliğinden bahsettiği bildirildi.

Programda yasal mevzuat, tehlike ve risk değerlendirmeleri anlatıldığı kaydedildi.