Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- ESOGÜ'de "Hangi meslek bana uygundur?" konulu konferans düzenledi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi'nde Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında düzenlenen "Hangi Meslek Bana Uygundur?" konulu konferans gerçekleştirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamada, Çocuk Evleri Sitesi Çok Amaçlı Salon'da yapılan konferansta Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cavide Demirci'nin konuşmacı olarak katıldı.

Mesleklerin kişilerin gelecekteki yaşam tarzını belirlemede dönüm noktası olduğunu belirten Demirci, şu ifadelerde bulundu:

"Mesleğini seçerken, doğru ve isabetli karar vermesi tüm hayatının kalitesini ve mutluluğunu etkiler. Meslek seçmek hayat biçimini seçmek demektir. Kendine uygun meslek seçmiş olan kişilerin işlerini severek yaptıklarını, mesleklerinde ilerlediklerini, böylece coşkulu, mutlu ve verimli olarak yaşamlarını sürdürdüklerini görmekteyiz. Kişi mesleğini seçmekle hayatını nasıl bir ortamda sürdüreceğini, ekonomik durumunu, yapacağı arkadaş çevresini, çalışırken zevkle iş yapıp yapamayacağını, mesleğinde tatmin olup olamayacağını, genel yaşam biçimini, toplumda hangi konumda olacağını, nelerden ödün vereceğini de belirlemiş olur. Üniversite kazanamamış olabilirsiniz fakat bu işsiz olduğunuz anlamına gelmez. Milli Eğitim Bakanlığı 'nın meslek edindirme kursları ile de iş sahibi olabilirsiniz." 

 

- ETO üyelerine pazarlamanın altın kuralları anlatıldı

Eskişehir Ticaret Odası (ETO) üyelerine küresel pazarlamanın altın kurallarını düzenlediği konferansla anlattı.

ETO'dan yapılan açıklamada, Harvard Business Scholl ve Emeritus Profesör Michael Baker pazarlama konusunda küresel pazarlamanın kurallarını anlattı.

ETO Başkanı Metin Güler, 1970'li yıllarda üretim yapabilme kabiliyeti olanların imal ettikleri malları hemen pazarlayabildiğini, günümüzde ise üretim kadar pazarlama ve satış tekniklerinin de önem kazandığını bildirdi.

Pazarlamada dürüstlük ve müşteri memnuniyetinin, müşterinin devamlılığı ve satılan ürünün geri dönmemesinin çok önemli olduğunu aktaran Michael Baker, "Siz satış yapıp kazanırken müşteriniz ise kaybetmemeli. Müşteri size geri dönerken, sattığınız mal geri dönmemeli. İşletmeniz küçük olsa bile küresel bir şirketmişsiniz gibi profesyonel olmalısınız. Günümüzde sosyal medya ve bilgi edinme kolaylığı artık satış ve pazarlama işini zorlaştırdı. Çünkü müşteriler artık her konuda bilinçli. Bu nedenle müşterinin ne istediğini bilmeli ona göre davranmalısınız" ifadelerini kullandı.

 

- Eskişehir'de sağlıksız gıda operasyonu

Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Kurtuluş Mahallesi'nde açıkta satılan gıda maddelerini vatandaşların sofralarına girmeden ele geçirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, vatandaş tarafından gelen ihbar üzerine yapılan denetimde ele geçirilen gıda maddeleri imha edildi.

Sağlıksız koşullarda satılan süt ve süt ürünlerine el koyan ekiplerin satış yapan kişiler hakkında da yasal işlem gerçekleştirdiği bildirildi.

Denetimlerin devam edeceğini vurgulayan yetkililer, vatandaşları bu tür gıdaları almamaları gerektiği konusunda uyardığı kaydedildi.

 

- Eskişehir'de simitçilere gramaj denetimi uygulandı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri kentin çeşitli noktalarındaki, simit satıcılarında gramaj denetimi yaptı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri, şehrin farklı noktalarında satış yapan simitçileri denetledi.

Gramaj ve fiyat incelemesinde, tüm simit satıcılarının Fırıncılar Odasının belirlediği, koşullara uyduğu saptandığı bildirildi.

Fırıncılar Odası tarafından belirlenen 100 gram simidin 0.85 lira tarifesine uygun olup olmadığını hassas tartılarla kontrol edildiği ve simit satmalarına izin veren belgeli simitçilerin denetlenen simitlerinden bazılarının fazla gramajlı çıktığı kaydedildi.