Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- Başkan Ataç gençleri askere uğurladı

ESKİŞEHİR (AA) - Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Gazipaşa Mahallesi'nde düzenlenen asker uğurlama düğününe katıldı.

Belediyeden yapılan açıklamada, gecede bir konuşma yapan Başkan Ataç, "Askerlik erkekler için namus borcu gibidir. Hepimiz askerliğimizi yaptık. Dileğim, siz kardeşlerimin tezkerelerini kazasız belasız alıp ailelerinize, arkadaşlarınıza kavuşmanız. Vatan sizlere emanet. Şimdiden hayırlı tezkereler. Yolunuz açık olsun" ifadelerini kullandı.

Gazipaşa Mahallesi'nde askere gidecek Mehmet Bardak Bilecik'te, Ergin Özcan'ın ise İzmir'de vatani görevine başlayacağı kaydedildi.

- Geleceğin yüzme sporcuları yetiştiriliyor

Tepebaşı Belediyesi Su Sporları Merkezi'nde tüm gruplarda başlayan eğitimler aralıksız devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, merkeze gelen çocuklara temel bilgilerin verildiği kaydedildi.

Tepebaşı Belediyesi Su Sporları Merkezi'nde devam eden kurslarla ilgili merkez Koordinatörü Serkan Aygün, "Hedefimiz bu çalışmalar sonunda şu an çalıştığımız altı yaş gurubumuzun suyun üzerinde rahatlıkla kalabilmeleri ve aileleriyle tatile gittiklerinde ailelerin daha rahat olmalarını amaçlıyoruz. Bundan sonraki dönemlerde de onar haftalık çalışmalarımız devam edecek. Yüzmeye yeni başlayan çocukların yüzme tekniklerini öğrenmeleri ve geliştirmeleri hatta bu süreçte takım sporcusu olarak yüzme sporuna gönül vermeleri en büyük isteğimiz. Bu isteğimize Tepebaşı Belediyesi'nin tam donanımlı uzman kadrosu ile bu tesislerinde 2-3 sene içerisinde ulaşacağımıza eminiz" ifadelerini kullandı.

- 24 Temmuz Basın Bayramı

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Ataç mesajında, 24 Temmuz 1908 tarihinin  2'nci Meşrutiyet'in ilan edildiği tarih olduğunu ve bu tarihten sonra basının, geçmişe oranla daha özgür bir ortama kavuştuğunu söyledi.

Basın üzerindeki sansür ve baskılar farklı biçimlerde var olmaya devam ettiğini belirten Ataç, "Ülkemizde birer milat olarak kabul edilen 12 Mart ve 12 Eylül gibi olağanüstü dönemler, toplumun farklı kesimlerini baskı altına alırken, basın- yayın organlarını da sansürün kıskacına hapsedip hizaya getirmeye çalışmıştır. Günümüzde de,  sansür ve otosansür, gazetecilerin mesleklerinden uzaklaştırılmalarına varan baskılar olağan hale getirilmiştir. Gazetecilik faaliyetlerinden dolayı pek çok gazeteci cezaevine atılmıştır.  24 Temmuz'la başlayan, sonraki süreçlerde hep kesintiye uğrayan basındaki özgürlük ortamının tekrar sağlanması ve basının, iktidarların baskısından uzak kalması dileğiyle, basın mensuplarının bu özel günlerini kutluyorum" ifadelerini kullandı.

- Suruç'taki terör saldırısı

AK Parti AK Parti Tepebaşı İlçe Başkanı Ertuğrul Dindar, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen terör saldırısını kınadı.

Dindar, yaptığı yazılı açıklamada, terörün dili, dini, rengi, mezhebi ve milletinin olmadığını belirtti.

Dindar ayrıca, "Terörün her türlüsünü şahsım ve teşkilatım adına kınıyorum. Ancak şunu da belirtmek isterim, ülkemizin birliğini, beraberliğini, huzurunu, düzenini ve kardeşliğini bozma çabasında olanlar şunu bilsinler ki hiç kimsenin yaptıkları yanlarına kar olarak kalmayacaktır. Yaptıkları alçaklığın hesabını er yada geç adaletin önünde verecekler. Ama her şeyden önce yüce Allah'ın adaletinin olduğunu hiç kimsenin unutmaması gerektiğini belirtmek isterim. Terör Saldırıları sonucu, hayatını kaybeden vatandaşlarımızı ve şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Milletimizin başı sağolsun" ifadelerini kullandı.

- Çocuklar haklarını yaz okullarında öğreniyor

Büyükşehir Belediyesi'nin çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerine katkıda bulunmak ve yaz tatillerini en verimli şekilde değerlendirmelerini sağlamak amacıyla gerçekleştirdiği yaz okullarına katılan çocuklar, haklarını öğreniyorlar.

Belediyeden yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları (ESMEK) yaz okullarında Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi tarafından öğrencilere Çocuk Hakları Eğitimi veriliyor. Birbirlerini tanımayan ve ilk kez ESMEK yaz okulu eğitimlerinde karşılaşan çocuklar yabancılık çekmemeleri, ayrımcılığı ortadan kaldırma, erkekler ağlamaz kızlar daha akıllıdır, ne güzel dünya ve yaralayıcı sözler konularında çocuk hakları eğitimi veriliyor.

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi yetkilileri eğitimlerle ilgili yaptıkları açıklamada "ESMEK yaz okullarında 5 haftalık verilecek eğitimlerde çocuklar düş gücünü kullanmayı, beyin fırtınası yapmayı, kız erkek çocuk ayrımı yapmaksızın üzerlerine düşen görevleri ve kendilerini ifade etme özgürlüğünü öğrenmiş olacaklar" ifadelerini kullandılar.