Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
Kur'an kursu öğrencilerine halı saha turnuvası düzenlendi

ESKİŞEHİR (AA) - Mahmudiye Müftülüğünce açılan Yaz Kur'an kursları'nda okuyan öğrencilere halı saha turnuvası düzenlendi.

Müftülükten yapılan açıklamada, spor sevgi, barış ve kardeşlik sloganıyla oynanan müsabakalarda çocukların centilmenlik içerisinde maçları oynadığı belirtildi.

İlçe Müftüsü H.Hüseyin Kılınçal yaptığı açıklamada, "Halı sahada maç yapan çocuklar camilerde yaz ayları boyunca din görevlilerimiz tarafından Kur'an-ı Kerim ve dini bilgileri öğrenen öğrencilerimizdir. Bu çocuklarımızı öğlene kadar okutmaktayız, istedik ki öğrettiğimiz ahlaki erdemleri öğleden sonra bu şekilde sportif bir aktivite ile tatbik edelim. Bugün oynanan maçlardan sonra gördüğüm manzara farklı kurslarda okumasına rağmen çekilen kura ile bir takım oluşturan öğrencilerimiz tam bir sportmenlik ve kardeşlik duygusuyla maçlarını yaptılar. Bu yüzden böyle aktivitelerin önemli olduğunu ve turnuvanın sloganını da 'severek öğreniyor, kardeşçe oynuyoruz' şeklinde belirledik" ifadelerini kullandı.

Turnuvanın sonunda değişik hediyelerle öğrencilerin ödüllendirileceği kaydedildi.

- "Akıllı şehir projesi" hızla ilerliyor

Akıllı kentsel dönüşümün hızlandırılmasında yeni bir model olan "Akıllı Şehir Projesi" için Avrupa Komisyonu'ndan 5 milyon Avro hibe almaya hak kazanan Tepebaşı Belediyesi, bu konudaki çalışmalarına devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, Aşağısöğütönü bölgesinde 30 dönüm alanı kapsayan, içinde 57 villanın yer aldığı "Akıllı Şehirler ve Toplumlara Çözüm Üretmek" isimli projeye yönelik çalışmalar sürüyor.

Hibe almaya hak kazanan proje için Türkiye ortakları 3'üncü toplantısını Tepebaşı Belediyesi Başkan Yardımcısı Melih Savaş başkanlığında, Tepebaşı Belediyesi Encümen Salonu'nda gerçekleştirildiği belirtildi.

Toplantıda, hazırlanacak yıllık rapor değerlendirmesi ve izlenecek metotların uygulanmasının yanı sıra uzun vadeli yapılacak çalışmalar üzerinde durulduğu kaydedildi.

- Binicilik sporuna ilk adım atıldı

Odunpazarı Belediyesi, Oyunpazarı Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencileri, Eskişehir Atlı Spor Kulübü'ndeki öğrenciler binicilik sporuyla tanıştı.

Belediyede yapılan açıklamada, binicilik sporuyla tanışan minikler, ata binmenin ve atla iletişim kurmanın ilk deneyimini yaşadı.

Etkinlikte, Oyunpazarı'nın minik öğrencileri atların beslenme ve bakımıyla ilgili bilgiler alarak, atları yakından tanıma fırsatı yakaladığı belirtildi.

Atlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektiren çocuklar ilk defa ata binmenin heyecanını yaşadığı kaydedildi.

- "Eğitimde İşbirliği Protokolü" imzalandı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü arasında "Eğitimde İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Kent Konseyi'nden yapılan açıklamada, denetimli serbestlik kapsamında iyi halli bir kısım yükümlülerin sosyal ve kültürel alanda gelişmelerinin sağlanması, eğitim ve etkinliklerle kendilerini geliştirerek topluma kazandırılmaları amacıyla Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Eskişehir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü arasında "Eğitimde İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Eskişehir Kent Konseyi Kadın Meclisi ev sahipliğinde yapılan görüşmeler sonunda imzalanan protokol ile Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları (ESMEK) Birimi tarafından denetimli serbestlik tedbiri altındaki yükümlülere, Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan hobi odasında çeşitli eğitimler verileceği belirtildi.

Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen imza törenine Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Didem Aydınmakina, Kadın Meclisi Başkanı Sühendan Koparal, ESMEK sorumlusu Yıldıray Öncül ve Denetimli Serbestlik İl Müdür Vekili Selda Gülşen Uslu katıldığı kaydedildi.

-  İlaçlama çalışmaları devam ediyor

Odunpazarı Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, havaların ısınmasıyla birlikte oluşabilecek koku ve bakterileri önlemek için çöp konteynerlerini düzenli olarak ilaçlıyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri çöp konteynerlerini özel ilaçlar ile hem dezenfekte ediyor hem de haşerelerin üremesine engel oluyor.

Odunpazarı Belediyesi, gerçekleştirdiği ilaçlama çalışmaları sayesinde, sıcak havalarda çöp birikintileri yüzünden üreyen bakterilere ve bu bakterilerden dolayı oluşan sinek ve haşerelere karşı önlem aldığı belirtildi.

Yetkililerin, Odunpazarı'nı her türlü insan sağlığını tehdit eden zararlılardan kurtaracakları kaydedildi.

- Asfalt kaplamada ekonomik çözüm

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, İlçe Kırsalında bulunan Mahalle yollarının asfalt sathi kaplamasını bundan böyle ekonomik ve kalite yönünden avantajlı olan Emülsiyon (CRS-2) ile yapacak.

Belediyeden yapılan açıklamada, Hamidiye Asfalt Plent ünitesinde yeni kurulan Emülsiyon tesisiyle saatte 10 ton malzeme üretimi gerçekleştiriliyor.

İlk uygulamayı Mahmudiye İlçesi Topkaya-Fahriye Mahalleleri arasında yapan Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, Emülsiyon asfaltı çift kat yapmalarına rağmen maliyetinin diğer sathi kaplamaya göre çok daha ucuz olduğunu belirterek, gerek zamandan ve gerekse maliyetten tasarruf sağlanacağını ayrıca çevreye ve insan sağlığına zararlı etkisinin olmadığını kaydettiler.

Yetkililer uygulamanın serin havalarda da yapılabilecek olması nedeniyle ekim ve kasım ayında bile ilçe kırsalındaki yollarda sathi kaplama çalışmalarının devam edeceğini bildirdiler.