Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen hafızlık sınavlarında 26 kişi hafızlık belgesi aldı

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen hafızlık sınavlarında  26 kişi hafızlık belgesi aldı.

Müftülük'ten yapılan açıklamada Ziyapaşa Erkek Hafızlık Kur'an Kursunda hafızlık eğitimi alan 61 yaşındaki Hasan Hüseyin Cenik'in de 6 ay da hafızlık belgesini aldığı bildirildi

Ayrıca 45 yaşında Efrail Beyazkaya ve 37 yaşındaki Bülent Okur'un da hafızlık belgesi aldığı kaydedildi.

Ziyapaşa Erkek Kur'an Kursu  yöneticisi Cengiz Kara, hafızlık için yaşın engel olmadığını bir kez daha gösterdiklerini ifade etti.

- Kuşadası'ndan Eskişehir'e proje gezisi

Aydın'ın Kuşadası İlçesi Belediye Başkanı Özer Kayalı, Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği projeleri yerinde incelemek üzere Eskişehir'e geldi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen projeleri yerinde incelemek üzere kente gelen Aydın Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Büyükşehir Belediyesi tesislerini gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı Park Bahçeler Seraları, Kent Mobilyaları Üretim atölyesi, İmar A.Ş. Üretim Tesisleri ve heykel atölyelerini gezen Kayalı, Kuşadası'na uygulanabilecek projeler konusunda yetkililerle fikir alışverişinde bulundu.

Başkan Kayalı Eskişehir'e daha önce de geldiğini belirterek "Eskişehir'e ilk kez 1979 yılında geldim. O zamanlar Porsuk'un etrafı sazlıktı. 2009 yılındaki ziyaretimde ise değişime şahit oldum. Bu seferki ziyaretimin amacı, Sayın Yılmaz Hocamın fikirlerinden ve vizyonundan faydalanmak. Bozkırın ortasında muhteşem bir vaha yaratmış. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin bu başarılı çalışmaları nasıl uyguladığını öğrenmek ve biraz da cesaret alıp benzer projeleri Kuşadası'nda uygulamak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

- ESMEK kursuna katılan öğrenciler üniversiteyi kazandı

Büyükşehir Belediyesi Sanat Meslek Eğitim Kursları'nın (ESMEK) eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla düzenlediği üniversiteye hazırlık kurslarına katılan öğrencilerin yüzde 80'i üniversiteyi kazandı.

Üniversiteye hazırlık kurslarına katılan öğrencilerin Anadolu, Osmangazi, Dokuz Eylül, Balıkesir, Adnan Menderes, Trakya, Dumlupınar ve Cumhuriyet Üniversitelerinde Biyoloji Öğretmenliği, Makine Mühendisliği, Bankacılık ve Sigortacılık, Raylı Sistemler, Mutfak Sanatları gibi bölümleri kazandıkları bildirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tüm öğrencilerle gurur duyduğunu belirterek "ESMEK bünyesinde açtığımız kurslarda eğitim alan çocuklarımızın böylesine yüksek bir başarıya imza atmaları çok sevindirici. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize destek olmak en önemli görevlerimizden. Çocuklarımızın geleceği için her türlü imkanımızı seferber etmeye ve onlara daha iyi bir gelecek bırakmak için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

- Camilerde temizlik hizmeti devam ediyor

Odunpazarı Belediyesi, kurduğu cami temizleme ekibiyle ilçe genelinde bulunan tüm camilerde temizlik hizmetine devam ediyor.

Odunpazarı Belediyesi tarafından ibadethanelerde gerçekleştirilen temizlik çalışmaları vatandaşların ibadetlerini daha temiz, rahat ve sağlıklı bir ortamda yapmalarını sağlıyor.

Yapılan temizlik çalışmalarında cami ve ibadethanelerde bulunan halılar süpürülerek yıkama makineleriyle temizlendiği ve vatandaşların kullandığı tüm alanlar büyük bir özenle dezenfekte ediliyor.

Yetkililer ilçe genelinde bulunan cami ve ibadethanelerde çalışmaların devam edeceğini kaydetti.

- Minikler hayvan dostlarıyla buluştu

Oyunpazarı Kreş ve Gündüz Bakımevi öğrencileri, Odunpazarı Belediyesi Hayvan Sağlığı Merkezi'ni ziyaret etti.

Öğretmenleriyle birlikte barınağa gelen öğrencilerin yavru kedi ve köpekler ile oynamalarının yanı sıra barınak görevlilerinden hayvanlar hakkında bilgi aldığı kaydedildi.

Çocuklara hayvan sevgisini aşılamak amacıyla Hayvan Sağlığı Merkezi'ne gezi düzenlediklerini belirten belediye yetkilileri, bu tür faaliyetlerin çocuklar için çok faydalı olduğunu anlattı.

- Tepebaşın'da yazlık sinema keyfi yaşatılıyor

Tepebaşı Belediyesi'ne bağlı merkezlerde organize edilen yazlık sinemalar ile vatandaşlar yaz akşamlarında keyifli saatler geçiriyor.

Yazlık sinemalar, Fevzi Çakmak, Çukurhisar, Muttalip, Gündüzler belde evlerinin yanı sıra, Esentepe Çocuk Sanat ve Kültür Merkezi ile Özdilek Sanat Merkezi'nde düzenleniyor.

Son olarak, Esentepe Çocuk Sanat ve Kültür Merkezi bahçesine kurulan sinemada mahalle sakinleri, Nihat Durak'ın yönettiği Mutlu Aile Defteri'ni izledi.

- Zabıtalar denetimlerini sürdürüyor

Tepebaşı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü'nün temmuz ayı içinde gerçekleştirdiği faaliyetler açıklandı.

Tepebaşı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü görev ve sorumluluk alanında bulunan bölgelerde gerçekleştirdiği denetimleri titizlikle sürdürüyor.

Temmuz ayında yapılan denetimler kapsamında, Kabahatler Kanunu'na göre, 44 iş yerine toplam 4 bin 940 lira para cezası kesildi.

Temmuz ayı içerisinde belediyenin Mavi Masa birimine gelen, 152 adet şikayet değerlendirildi, 122 iş yerinde ise kontrol çalışması yürütüldü.