Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- 581 sokak hayvanını sahiplendirildi

ESKİŞEHİR (AA) - Tepebaşı Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 2015 yılı içinde 581 sokak hayvanını sahiplendirdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, 2009 yılında bu güne kadar 6 bine yakın sokak hayvanını sahiplendirildi.

Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi, 2015 yılı içinde 148 kedi ve 433 köpeği sahiplendirdiği ve merkezde bulunan 577 köpek ile 282 kediyi kısırlaştırıldıktan sonra mikroçip takılarak alındıkları yerlere bırakıldığı bildirildi.

Tedaviye muhtaç 454 sokak hayvanı ise tedavilerinin ardından sağlığına kavuştuğu kaydedildi.

 

- Sualtı Dünyası Yaz Okulu başladı

Büyükşehir Belediyesi'nin Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içerisinde yer alan Eti Sualtı Dünyası'nda Türkiye 'de ilk defa gerçekleştirilen Sualtı Dünyası Yaz Okulu başladı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Eti Sualtı Dünyası'nda Balık Besleme derslerine katılan öğrenciler Su Ürünleri Mühendisleri eşliğinde uygulamalı olarak balık beslemenin tüm detaylarını öğreniyorlar.

Balık Besleme derslerine katılan Ege Karasu "Sualtında yaşayan canlıların da beslenmeye hakları var. Burada almış olduğumuz dersler ile evde beslediğimiz balıkların bakımını daha kolay ve sağlıklı yapabileceğiz" ifadelerini kullandı.

 

- Yağmurdan zarar gören bölgelere acil müdahale

Odunpazarı Belediyesi yağmurdan zarar gören Yahnikapan Mahallesi'ne müdahale etti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, akşam saatlerinde yoğun olarak yağan yağmur sonucu Yahnikapan Mahallesi'nde birçok bölge zarar gördü.

Yağan yağmur sonrasında ekili araziler, bazı evler, besi ahırları, çiftlikler sular altında kaldığı bildirildi.

Yağmurla birlikte gelen sel felaketinin haberini alan Odunpazarı Belediyesi, oluşturduğu acil müdahale ekibiyle bölgeye hareket ettiği belirtildi.

Odunpazarı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğüne bağlı iş makineleri ve ekipler hasar gören yollara ve tarlalara müdahalede bulunduğu ve Odunpazarı Belediyesi ekipleri bir yandan yol açma çalışmalarını gerçekleştirirken bir yandan da evini su basan vatandaşların tahliye işlemlerine yardımcı olduğu kaydedildi.

 

-  "Sokakta müzik var" etkinliği 

"Odunpazarı Belediyesi Big Band" verdiği konserle dinleyicilerinden büyük beğeni topladı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Türk halk müziğin'den yabancı müziğe kadar geniş bir repertuvara sahip olan "Odunpazarı Belediyesi Big Band" bünyesinde trompet, saksafon, trombon ve vurmalı çalgılar bulunuyor.

Adalar Bölgesi'nde dolaşarak bir konser veren Big Band, çaldığı ezgilerle sokaklarda vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştığı belirtildi.

Ekibin her hafta sonu sokak konserleri vereceği kaydedildi.

 

- Ethem Kesikbaş Engelli Montaj Atölyesi, çalışmalarına devam ediyor

Tepebaşı Belediyesi İbrahim Ethem Kesikbaş Engelli Montaj Atölyesi, Aşağısöğütönü Mahallesi'nde çalışmalarını sürdürüyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, engelli bireyler bir yandan üretime katılıyor bir yandan da sosyalleşme fırsatı buluyorlar.

Projeye 15 engelli birey ile başlandığı bu sayının 29 kişiye yükseldiği belirtildi.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Engelli bireylerimizin kent yaşamına aktif yurttaşlar olarak katılmaları çok önemli. Her uygulamamız her projemiz onları da kapsayacak şekilde düzenleniyor. Özellikse 'Üreten Eller Projesi' montaj atölyesi ile engelli yurttaşlarımızın istihdam edilmesi bizim için çok önemli. Hobi bahçelerinden, Su Sporları Merkezi'ne kadar dört bir yanda hizmet alan engelli yurttaşlarımızın takdiri bizi çok daha fazla motive ediyor" ifadelerini kullandı.