Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- Çocuklar ata binmeyi öğreniyor

ESKİŞEHİR (AA) - Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi'nde adaptif binicilik eğitimiyle çocuklara ata binmenin keyfini yaşatılıyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, Tepebaşı Belediyesi Doğal Yaşam Merkezi'nde oluşturulan özel alanda uzman eğitmenler tarafından çocuklar ata binmeyi öğreniyor.

 Çocukların verilen eğitim sayesinde öğrenme becerileri geliştiği, denge, duruş, koordinasyon ve motor gelişimlerinde ilerleme sağlandığı kaydedildi.

- Kitap bağışı yapanlara teşekkür belgesi verildi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Merkez Kütüphanesi'ne kitap bağışında bulunarak üniversiteye katkı sağlayan bağışçılara, ESOGÜ Rektörlüğü tarafından teşekkür belgeleri törenle teslim edildi.

ESOGÜ tarafından yapılan açıklamada, bağışçılardan Orhan Keskin ve Dursun Ali Yağcı törende hazır bulunurken, vefat eden Ali Sayı'nın teşekkür belgesini ESOGÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ömer Müftüoğlu aldığı bildirildi.

Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen kitap bağışlarından dolayı duydukları mutluluğu ifade ederek Eskişehir Osmangazi Üniversitesi adına teşekkürlerini sunduğu kaydedildi.

- Başkan Kurt Emirdağ'ı ziyaret etti

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Afyonkarahisar'ın Emirdağ ilçesini ziyaret etti.

Belediyeden yapılan açıklamada, Başkan Kurt Emirdağ ziyareti kapsamında ilk olarak CHP İlçe Başkanlığına giderek İlçe Başkanı Recep Özer ile bir araya geldi.

Emirdağ ile ilişkilerin güçlenmesinin gerektiğini belirten Başkan Kurt, "Odunpazarı bölgesinde yaşayan Emirdağlı vatandaşlarımızın Eskişehir'de rahat etmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

CHP Emirdağ ilçe yönetiminin de hazır bulunduğu ziyarette, İlçe Başkanı Özer CHP ilçe teşkilatının çalışmaları hakkında Başkan Kurt'a bilgi verdiği kaydedildi.

- Sualtı Dünyası Yaz Okulları devam ediyor

Büyükşehir Belediyesi'nin Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı içerisinde yer alan Eti Sualtı Dünyası'nda gerçekleştirilen Sualtı Dünyası Yaz Okulları devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi Sualtı Yaz Okulu etkinliklerinde çocuklara dalgıçlık mesleği ve dalgıçlar ile iletişim anlatılıyor.

Eti Sualtı Dünyası'nda Dalgıç İletişimi derslerine katılan öğrenciler 1. Sınıf Profesyonel Dalgıçlar ve Balıkadamlar eşliğinde dalgıçların suyun altındaki yaşamını ve bu zaman içerisindeki canlılarla olan etkileşimi öğrendikleri belirtildi.

Sualtında bulunan dalgıçlar ile iletişim kuran çocuklar, dalışta kullanılan malzemelerin kullanım alanlarını ve dalış işaretlerini öğrenerek keyifli zaman geçirdikleri bildirildi.

Dalgıç İletişim derslerine katılan Burak Ersoy "Sualtında yaşayan canlıları yakından görebilmek için ileride bende dalgıç olmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

- Yol çalışmaları devam ediyor

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığına bağlı asfalt sathi kaplama ekipleri, yol yapım bakım ve onarım çalışmaları kapsamında Eskişehir'in tüm ilçe ve mahallelerine hizmet götürmeye devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Mahmudiye ve Çifteler ilçelerinden sonra Mihalıççık İlçesi Yeşilyurt, Güney Mahalle arasındaki 4 kilometrelik yolun asfalt sathi kaplamasını tamamladı.

Geçtiğimiz yıl yolun fiziki ve geometrik standardını yükselterek yol platform genişliğinin 3 metreden 6 metreye çıkarıldığını, dik olan yol eğiminin düşürüldüğünü belirten yetkililer, ayrıca arazi yapısına bağlı olarak yolun tehlikeli kısımlarına beton bariyerler konularak ulaşımın güvenliğini ifade ettiler.

- Nostalji dolu geceler

Odunpazarı Belediyesi, ilçenin kültür ve sanatla iç içe olmasını sağlayacak etkinlikler gerçekleştirmeye devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamada,  "Sokağa Çıkın Sinema Geliyooor!" sloganıyla başlatılan yazlık sinema gösterimleri son olarak 75.Yıl Mahallesi ve Yenikent Mahallesi'nde gerçekleşti.

Yaz akşamlarına sinema gösterimlerine katılan vatandaşlara, Odunpazarı Belediyesi tarafından patlamış mısır ve gazoz ikram edildiği bildirildi.

75.Yıl Mahallesi Kapalı Pazar yerinde gerçekleştirilen gösterime katılan vatandaşlar, Türkan Şoray ve Kadir İnanır'ın başrollerini paylaştığı "Dila Hanım" filmini izlediği belirtildi.

Yenikent Mahallesi Seramik Park'ta ise Türkiye 'nin gelmiş geçmiş en iyi komedi sanatçılarından biri olan Kemal Sunal'ın oynadığı "Kanlı Nigar" filmi gösterildiği kaydedildi.

- Büyükerşen Koreli misafirleri ağırladı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin kardeş şehri olan Güney Kore'nin Paju kentini temsilen Eskişehir'de bulunan Güney Kore Belediyeler Birliği Temsilcisi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Paju ilişkileri sorumlusu Yong Durk Park ve beraberindekiler Başkan Büyükerşen'i ziyaret etti.

Belediyeden yapılan açıklamada, taraflar ziyaretten duydukları memnuniyeti dilegetirdi.

Güney Kore Belediyeler Birliği Temsilcisi Yong Durk Park, "İlişkileri her platformda geliştirmek istiyoruz. Özellikle kültür ve sanat alanlarında yapacağımız işbirlikleri ile iki halk arasındaki dostluk köprülerini daha da sağlamlaştıracağız" ifadelerini kullandı.

 Büyükşehir Belediye Bakanı Yılmaz Büyükerşen ise Güney Kore ile tarihsel bir bağların olduğunu ve Güney Koreli sanatçıları Eskişehirlilerle buluşturmak istediklerini kaydetti.

-  SOBE 1 yaşında

Odunpazarı Belediyesi, Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı "Sağlık Odunpazarı ile Evinizde" (SOBE) projesinde 1'inci yılını doldurdu.

Belediyeden  yapılan açıklamada, 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi yaşlılara gıda, eşya, kıyafet ve tadilat konularında sosyal destek sağlayan SOBE, sağlık konusunda da tansiyon, şeker ölçümleri, doğru ilaç kullanımının takibi, hekime yönlendirme ve moral, motivasyon desteği sağlıyor.

SOBE'nin bin 600'ün üzerinde yaşlıya ev ziyareti gerçekleştirdiği, yardım ulaştırdığı yaşlı sayısının ise 300 kişiye ulaştığı kaydedildi.