Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- Belediye personeline ilk yardım eğitimi verildi

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi işbirliğiyle belediye personeline yönelik ilk yardım eğitimi düzenlendi.

Belediyeden yapılan açıklamada, Kızılay Merkez Binası Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen eğitimlerin ilk yardım yönetmeliğine göre düzenlendiği belirtildi.

Kaza ya da hayati tehlikeye düşülen durumlarda sağlık görevlileri gelene kadar ilaçsız ilk müdahaleyi yapma, tehlikeyi ortadan kaldırma, ölüm ve yaralanmaları azaltma, yaşam fonksiyonlarının devamlılığını sağlama konularının uzmanlar tarafından teorik ve uygulamalı olarak anlatıldığı kaydedildi.

- "Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme" çalışması örnek oldu

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un Odunpazarı Belediyesi Stratejik Planı içerisinde de yer alan "Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme" çalışması, İstanbul Beylikdüzü Belediyesi tarafından örnek alındı.

Belediyeden yapılan açıklamada, İstanbul Beylikdüzü Belediyesi meclis üyeleri Durmuş Şahin, Nazife Figen Karahan, Muazzez Deniz Çakıroğlu ve Kadın Aile Müdürü Muazzez Akbaba, Odunpazarı Belediyesi'ni ziyaret etti.

Ziyaret sırasında belediyenin uyguladığı "Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme" çalışmasını Beylikdüzü Belediyesi'nde de uygulanacağı bildirildi.

Başkan Kurt'un ayrıca, Odunpazarı Belediyesi'nin insana yönelik ve eşitlik çerçevesinde hayata geçirdiği "Halk Market" uygulaması hakkında da gelen konuklara, bilgi verdiği kaydedildi.

- Yeni Halk Merkezi hizmet verecek

Odunpazarı Belediyesi Vadişehir mahallesine halk merkezi ve muhtarlık binası yapıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Vadişehir mahallesi Ender sokak üzerinde bulunan 230 metre kare alana sahip binanın yapımına devam ediliyor.

Odunpazarı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan bina içerisinde halk merkezi, toplantı salonu, muhtarlık odası ve engelliler için ayrılmış bir oda bulunduğu belirtildi.

Projenin 1 ay içinde biteceği kaydedildi.

- Çocuklar  "Bunu Ben Yaptım" atölyesinde öğreniyor

Büyükşehir Belediyesi Bilim Deney Merkezi ile Uzay Evi'nin düzenlediği yaz dönemi atölyelerinde gerçekleştirilen "Bunu Ben Yaptım" atölyesinde çocuklar eğlenirken öğrenmenin keyfini yaşadı.

Belediyeden yapılan açıklamada, "Bunu Ben Yaptım" atölyesi ile çocukların roketlerin yapılış mantığını, sürtünme, etki ve güç gibi fiziksel konuları uygulamalı olarak öğrendikleri kaydedildi.

- Paklarda yenileme çalışması

Batıkent Mahallesi'nde yer alan Bestekar Hacı Arif Bey Parkı'nda yenileme çalışmaları devam ediyor.

Tepebaşı Belediyesi'den yapılan açıklamada, yaklaşık 31 bin metre kare alan üzerinde yer alan Bestekar Hacı Arif Bey Parkı'nda yenileme çalışmalarında tartan zeminli koşu pistinin betonlanması tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

Çalışmaların ardından modern bir görünüme kavuşacak park, sosyal tesisler ve spor alanlarıyla kent halkına hizmet vereceği kaydedildi.

- Yol yapım çalışmaları devam ediyor

Tepebaşı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü yaz döneminde yol yapım çalışmalarına devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Batıkent'te çeşitli yollar asfaltlanarak vatandaşların hizmetine açıldı.

Yaz boyunca yol yapım ve onarım çalışmalarının süreceğini kaydeden Fen İşleri Müdürlüğü yetkilileri, Tepebaşı Belediyesi sınırlarına bağlanarak mahalle olan kırsal alandaki yerleşim noktaları için yapılan plan çerçevesinde çalışmaların da devam ettiğini kaydetti.