Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu eserleri ziyaretçilerini bekliyor

ESKİŞEHİR (AA) - Tepebaşı Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu ile ortaya çıkan eserler ziyaretçilerini bekliyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, Pişmiş Toprak Sempozyumu ile geleneksel yöntemlerden geleceğin deneysel arayışlarına kadar pişmiş toprakla ilgili her şey sempozyumda yaşanırken, sanatçıların ürettiği eserler kent mirası olarak Tepebaşı parklarında yerlerini aldığı bildirildi.

Uluslararası Pişmiş Toprak Sempozyumu'nda 2000'li yılların başında yapılan eserler ise Heykel Park'ta, ziyaretçilerini beklediği kaydedildi.

 

- British Council' temsilcileri Büyükerşen'i ziyaret etti

İngiltere'nin kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşu "British Council" temsilcileri Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti.

Belediyeden yapılan açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in British Council ile  ilgili deneyimleri, değerlendirmeleri ile Türkiye 'deki eğitim ve kültür yaşamına etkisi hakkında  görüşlerine yer verildiği söyleşide Büyükerşen'in İÇEM ve Uzaktan Eğitim Sistemi konusunda hayata geçirdiği dev projeler ele alındığı belirtildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen "British Council aracılığıyla yaptığımız İÇEM projesi 1987 yılında Bristish Council'ın dünyada desteklediği tüm projeler arasında en başarılı proje seçildi. Bu başarı  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in dikkatini çekti ve işitme engelliler konusunda uzmanlar kraliçenin emri ile Eskişehir'e geldi.  British Council ile işbirliğimiz sonucunda 1 milyon 420 bin kayıtlı öğrenci sayısına erişen Açık Öğretim Fakültemiz, bugün dünyanın 2. Mega üniversitesi olmuştur. Gerek bu proje ve gerek işitme ve diğer engelli yurttaşlarımıza mutluluk veren projeleri gerçekleştirdiğimiz için British Council'a teşekkür ediyorum. Ayrıca British Open Üniversitesi'nin onursal doktorasına layık görülmenin mutluluğu içinde olduğumu belirtmek isterim" ifadelerini kullandı.

 

- Reşadiye Camisi'ne yeni ışıklandırma sistemi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi,  Reşadiye Camii'nde ışıklandırma sistemini yeniliyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, baştan sona yenilenen aydınlatma sistemi çalışmaları güneşten kubbelerin aşırı ısınması nedeniyle sabah erken saatlerde yapılabiliyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen "Eskişehirimizin simge yapılarından birisi olan Reşadiye Camii ışıklandırma çalışmaları tamamlandıktan sonra gündüz olduğu gibi gecede şehrimize güzellik katacak" ifadelerini kullandı.

 

- Eskişehir İzmir Fuarı'nda onur konuğu 

Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği projelerle Türkiye'nin en yaşanabilir kentlerinden olan Eskişehir, 84. İzmir Enternasyonel Fuarı'na "Onur Konuğu İl" olarak davet edildi.

Belediyeden yapılan açıklamada, bu sene 84'üncüsü düzenlenecek olan İzmir Enternasyonel Fuarı'nın teması "Eğitim" olarak belirlendiği belirtildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bu seneki fuarın onur konuğu ili olduğu ve fuarda bin 750 metre karelik alanda küçük bir Eskişehir kurulacağı bildirildi.

İzmir'in şehir merkezinde bulunan ve bu sene fuar için son kez kullanılacak olan uluslararası fuar alanında Eskişehir'in üniversitelerinden müzelerine, tarihi değerlerinden yöresel tatlarına kadar birçok konuda  stant kurulacağı ve Eskişehir'in daha yakından tanıtılacağı kaydedildi.

 

- Şehit Pilot Kurmay Binbaşı Salih Sezer Mini Minikler Futbol Turnuvası sona erdi

Odunpazarı Belediyesi sponsorluğunda, bu yıl 17'ncisi düzenlenen Şehit Pilot Kurmay Binbaşı Salih Sezer Mini Minikler Futbol Turnuvası yapılan kapanış töreniyle sona erdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, programa Muharip Hava Kuvveti Kurmay Başkanı Tuğgeneral Suat Murat Semiz, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği (TÜFAD) Eskişehir Şube Başkanı Ahmet Bingöl, Eskişehir Amatör  Spor  Kulüpleri Federasyonu (EASKF) Başkanı Sadri Atam ve takım antrenörleri katıldı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt "Bugün 17'ncisi düzenlenen turnuvada şehidimizi anmak için özel bir ilgi gösterdik. Ailesine sabır diliyorum. Elbette ki şehitlerimize minnet borçluyuz. Sporcu kardeşlerimize önümüzdeki süreçte başarılar diliyorum. Eskişehir'de amatör sporun gelişmesi için her türlü çalışmayı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

 

- "Turizim zabıtası"

Tarihi Odunpazarı bölgesine gelen yerli ve yabancı turistlere daha iyi hizmet verebilmek ve ilçe tanıtımını daha iyi yapabilmek adına "Turizm zabıtası" görev başında.

Belediyeden yapılan açıklamada, yerli ve yabancı turistlerin Odupazarı'nı daha iyi tanımaları ve sorunla karşılaşmadan gezebilmeleri için kurulan Odunpazarı Belediyesi turizm zabıtasının 3 personelden oluştuğu belirtildi.

Turizm zabıtası, Odunpazarı'na gelen ve rehberi olmayan turistlere rehberlik yaparak, Odunpazarı'nı doğru bir şekilde tanımaları, tarihi, doğal ve kültürel yerleri gezmeleri ve bilgi sahibi olmaları konusunda yardımcı olduğu kaydedildi.