Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- Odunpazarı Belediyesi kurban bağışlarını bekliyor

ESKİŞEHİR (AA) - Odunpazarı Belediyesi, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayırsever vatandaşların bağışlarını bekliyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Odunpazarı Belediyesi bünyesinde hizmet veren aşevi, yaklaşan kurban bayramı öncesinde hayırsever vatandaşların Kurban bağışlarını kabul ediyor. 

Kurban bağışı yapmak isteyen hayırsever vatandaşlar, Erenköy Mahallesi 2. Arabacılar Caddesi'nde bulunan aşevine şahsen başvuruda bulunabilecekleri, banka aracılığı ile bağışta bulunmak isteyen vatandaşların ise  600 lira bağış yapabilecekleri belirtildi.

Yetkililer, daha fazla ihtiyaç sahibine ulaşabilmek için duyarlı vatandaşların her zaman yardımlarını beklediklerini kaydetti.

 

- Eskişehir, toplam 24 bin metre karelik park ve yeşil alana kavuşuyor 

Büyükşehir Belediyesi, Sümer Mahallesi Porsuk Çayı kenarında 10 bin metre karelik bir parkı, ayrıca Sazova Mahallesi Elmalı mevkisinde yol düzenlemesi yapılan alanda 14 bin metre karelik alan yeşillendiriliyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, Sümer Mahallesinde  bir park ve Sazova Mahallesinde 5 parçalı yeşil alan çok yakında hizmete gireceği belirtildi.

Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri alt yapıları çalışmaları tamamlanan bölümlere ağaç dikimi  ve çimlendirme yaptığı kaydedildi.

 

- "Yüz de Yüz İlk Yardım" projesi

Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi tarafından yapılan açıklamada, bu yılın teması olan "İlk Yardım ve Yaşlanan Toplum" başlığı altında 7'den 70'e Eskişehir halkına "Yüz de Yüz İlk Yardım" diyerek ilk yardımın önemine dikkat çekildi.

Şubeden yapılan açıklamada, gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelerde ilk yardım eğitimi alan kişi sayısı nüfusa oranla oldukça az olduğu belirtildi.

Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Girgin yaptığı açıklamada, "Ülkemizde Türk Kızılayı her yıl 20 bin kişiye ilk yardım eğitimi vermektedir. Türk Kızılayı Eskişehir Şubesi olarak İlk Yardımda farkındalığı arttırmak için Kitapçık, rozet, bileklik dağıttığımız halkımıza Uygulamalar yaptırarak basit hareketlerle nasıl hayat kurtarılabileceğini gösterdik. Şimdi sıra sizde. İlk Yardım Eğitimi alın. Hayat kurtarın. Sizde kahraman olun. Buradan ilk yardım eğitimleri çerçevesinde Türk Kızılayı ile birlikte olan kurumlarımıza, üniversitelerimize, sanayicimize, dünyamıza ve vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

 

- Kardeş Changzhou'dan Eskişehir'e övgü

Eskişehir ile 2009 yılında, "Kardeş Şehir" olan Çin'in Changzhou kenti delegasyonu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'i ziyaret etti.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, konuk kentin Komite Başkan Yardımcısı Ju Ligin, Eskişehir'in tam bir Avrupa Birliği kenti olduğunu belirtti.

Altı kişilik Changzhou Heyetinin Başkanı Ju Ligin, Büyükerşen'e üzerinde Çince, "Her zaman kardeşiz" yazılı bir ibare ve Çinli heykeltıraşın hediyesi olan ve Eti Sualtı Dünyasında sergilenen mermer eserin küçük boyutlusunu hediye ettiği kaydedildi.

Başkan Büyükerşen, Ju Ligin'e teşekkür ederek, "Eskişehirliler için büyük anlam taşıyan bu yazıyı çerçeveleteceğim ve en güzel yerde sergileyeceğim" ifadelerini kullandı.