Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- 21 Eylül Dünya Alzaymır Günü

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu Başkanı Selma Güder, "21 Eylül Dünya Alzaymır Günü" dolayısıyla açıklama yaptı.

Kent Konseyi'nden yapılan açıklamada, Güder alzaymıra karşı daha tedbirli ve duyarlı olunması gerektiğini belirtti.

Türkiye 'de ise 400 bin civarında alzaymır hastası olduğu belirten Güder  "Alzaymır hastalığının görülme sıklığı yaşla birlikte artmakta, 65 yaş üzerinde her 10 kişiden 1'inde görülmektedir. Eskişehir Kent Konseyi Çevre Sağlık Çalışma Grubu olarak bakım verenlerin ve ailelerin de psiko- sosyal desteğe ihtiyaç duyduklarını hatırlatmak isteriz" ifadelerini kullandı.

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ise Alzaymır hastalığına dikkat çekmek ve duyarlılık oluşturmak için başlattıkları "Unutmayın, bir gün siz de unutabilirsiniz!" projesinin sürdüğünü bildirdi.

 

- Çocuklara bayram hediyeleri verildi

Odunpazarı Belediyesi, Kurban Bayramı öncesi çocukların bayram hediyelerini ulaştırdı.

Belediyede yapılan açıklamada, çocukların Kurban Bayramı'na yeni kıyafetleri ile heyecanlı ve mutlu girebilmeleri için 450 çocuğa giyisi yardımında bulunulduğu belirtildi.

Uygulamaya konulan sosyal projeler ile vatandaşların yanında olacaklarını ifade eden belediye yetkilileri, bu ve bunun gibi projelerin devam edeceği kaydetti.

 

- Çakırözer Hayvan Pazarı'nda arabulucu oldu

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kurban Bayramı öncesinde ziyaret ettiği Hayvan Pazarı'nda hem sorunları dinledi, hem de bir hayvan yetiştiricisi ile vatandaş arasındaki kurban pazarlığında arabulucu oldu. 

Çakırözer, Muttalip Mahallesi'nde kurulan Büyükşehir Belediyesi Hayvan Pazarı'nda kurbanlık hayvan yetiştiricileriyle bir araya geldi.

Pazar ziyareti sırasında bir besici ile kurbanlık alan bir yurttaş arasındaki pazarlığa da şahit olan  Çakırözer devreye girerek iki tarafı da mutlu edecek fiyatta buluşulmasını sağladığı belirtildi.

CHP olarak geliştirdikleri tarım politikalarından da bahseden Çakırözer, "Küçük işletmeler arasında işbirliği ve dayanışmayı sağlayarak verimlilik, istihdam ve üretim artışını sağlamak istiyoruz. Tarımda insan gücünün eğitilmesine özel önem vereceğiz. Bilgi ve teknolojinin tarım ve hayvancılıkta kullanımını destekleyeceğiz. Bu çerçevede tohum ve damızlık hayvan materyalini geliştirip çoğaltacağız. Tarım ve gıda işletmelerinin modernizasyonunu destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

 

- Sokaklar Kurban Bayramı'na hazırlanıyor

Odunpazarı Belediyesi, sokakları Kurban Bayramı'na hazırlıyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, Odunpazarı Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, ilçe genelinde geniş kapsamlı yoğun bir temizlik çalışması gerçekleştirildiği belirtildi.

Ekiplerin, ilçe genelinde bulunan sokakları ve caddeleri önce süpürüyor arkasından tazyikli su ile yıkıyor, yol kenarlarındaki yabani otları temizledikleri bildirildi.

İlçenin temiz tutulması noktasında çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirten belediye yetkilileri, vatandaşların huzurlu bir bayram geçirmesi için uğraştıklarını kaydetti.