Eskişehir'den kısa kısa

Eskişehir'den kısa kısa
Eskişehir'den kısa kısa
- Eskişehir'de kültür sanat

ESKİŞEHİR (AA) - Büyükşehir Belediyesi ve Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından Orlando Poleo ve Afrovenezuela Jazz grubu konseri Eskişehir'de gerçekleştirildi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre etkinlik, Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi'nde düzenlendi.

Yöresel çalgılarının da kullanıldığı konserde Venezuela'nın ünlü perküsyon virtüozü Orlando Poleo ve Afrovenezuela Jazz grubu, Küba ve Afro Venezuela ritimlerinden seslendirdikleri Latin müzikleri seslendirildiği bildirildi.

Konser sonrası konuklara Venezuela yöresel yemekleri ikram edildiği kaydedildi.

 

- Dünya Engelliler Günü

Odunpazarı Belediyesinin engelli vatandaşların hayat standartlarının geliştirilmesine ve problemlerin asgari seviyeye indirilmesine katkı sağlamak amacıyla yaptığı çalışmalar devam ediyor.

Belediyeden yapılan açıklamada, Büyükdere Gençlik Merkezi'nde verilen İşaret Dili Eğitimi ile işitme engelli bireylerin toplumda yer alan diğer fertlerle iletişiminin sağlıklı olması sağlandığı belirtildi.

Alanında uzman eğitmenler tarafından verilen ve 3 ay sürecek olan İşaret Dili eğitimi hafta sonu da verileceği kaydedildi.

 

- Odunpazarı Belediyesi Geri Kazanım Sistemi

Odunpazarı Belediyesi Geri Kazanım Sistemine son olarak Gültepe Mahallesi'ni eklendi.

Belediyeden yapılan açıklamada, uygulama ile günlük hayatta en çok kullanılan geri dönüşüm malzemelerinden biri olan pet şişelerin doğaya zarar vermeden geri dönüştürülmesi hedefleniyor.

Odunpazarı Belediyesi Geri Kazanım ekibi tarafından proje kapsamında altı ve üzerindeki hane sayısına sahip apartmanlara poşet takma aparatı, 6 hane altı apartmanlara ve tek katlı binalara ise geri kazanım poşeti ve geri kazanım sistemi hakkında ayrıntılı bilgiler içeren afiş teslim edildiği belirtildi.

Konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada, uygulama ile amaçlarının pet şişelerin çöp değil, geri dönüşüme uygun olduğunu göstermek olduğunu kaydeden belediye yetkilileri, projenin ilerleyen zamanda tüm ilçe genelinde uygulanacağını ifade etti.

 

- "E-Tebligat ve Tek Vergi Dairesi" bilgilendirme toplantısı

Eskişehir Ticaret Odası tarafından üyelerine "E-Tebligat ve Tek Vergi Dairesi" uygulamaları hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

ETO'dan yapılan açıklamada, ETO Başkanı Metin Güler, günümüzde ticarette, hukuki işlemlerde de teknolojiden büyük ölçüde yararlanıldığını ve Gelir İdaresi Başkanlığı'nın da teknolojik gelişmelere uyum sağladığını belirtti.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren mükelleflere yönelik bildirim ve tebligatların artık elektronik yolla yapılacağını belirten Başkan Güler, bu sayede tebligatların daha hızlı ulaşacağını, yaşanan aksaklıkların önüne geçileceğini ve 115 milyon liralık bir tasarruf sağlanacağını kaydetti.

 

- Kadın çiftçilere "Makrame" eğitimi

Kızılcaören Mahallesinde çiftçi kadınlara Makrame konusunda uygulamalı olarak eğitim verildi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, eğitimde 10 çiftçi kadına makrame öğretilip eğitim sonucunda katılım belgesi teslim töreni düzenlendiği belirtildi.

Etkinlikte İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Salih Söğüt de bir konuşma yaptı.

 

- Eskişehir'de "Kırım Tatarları Çalıştayı" düzenlencek

Tepebaşı Belediyesi "Kırım Tatarları Çalıştayı'na" ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Tepebaşı Belediyesi Özdilek Sanat Merkezi'nde "Göç Kültür ve Kimlik" kapsamında Kırım Tatarları Çalıştayı düzenleneceği bildirildi.

Çalıştay, 11 Aralık Cuma günü saat 09.00'da başlayacağı ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Tepebaşı Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenecek çalıştayın ücretsiz olacağı kaydedildi.