ESO Başkanı Özaydemir:

ESO Başkanı Özaydemir:
ESO Başkanı Özaydemir:
- "Şeçim yılında, hükümetin yapısal reformları gündeme alacağına, kamu yatırımlarım artıracağına da inanıyoruz. Ayrıca barış süreci diye adlandırılan gelişmeler de pozitif etki yaratacaktır"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Yönetim Kurulu Başkanı Savaş Özaydemir, 2015 yılının huzur, sağlık ve başarı getirmesini beklediklerini bildirdi.

Özaydemir, yaptığı yazılı açıklamada, bir yılı daha geride bırakırken 2015'in yeni umutları da peşi sıra getirdiğini vurgulayarak, huzur ve ekonomik refahın gelişmesinin en büyük temennileri olduğunu kaydetti.

2014 yılının dünya ekonomisinde yaşanan gelişmelerle dikkati çekici olduğuna ve bunun yanında bölge ile komşu ülkelerdeki iç karışıklıklara geçtiğine değinen Özaydemir, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

" Türkiye 'de bundan ister istemez etkilendi. Ülkemiz güçlü ve çalışkan sanayicileriyle önemli potansiyele sahip bir ülke . İhracat ve üretimle büyüme hedefinde olan Türkiye, yüksek katma değerli sanayi üretim sürecini geliştirmek ve yapısal reformları hız vererek yoluna devam etmelidir." 

Bu yılın iyi değerlendirilmesi ve iyi takip edilmesi gereken bir yıl olduğunu işaret eden Özaydemir, konjektürel ekonomik sorunların artarak sıkıntı yaşana bileceğini bu yüzden dikkatli olunması gerektiğini savundu. 

Özaydemir, 2015 yılında bir başka sıkıntıyı artıracak konunun da komşulardaki gelişmeler ve AB ile yaşanan ilişkiler olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2015 yılının riskler kadar bir çok olumlu gelişmeyi de beraberinde getirebileceğine inanıyoruz. Özellikle Rusya ile atılan adımları önemsiyoruz. Rusya ile dostluğumuzu geliştirirken, bu ülkeye ihracat faturamızı artırıp, enerji faturamızı düşürebiliriz. Seçim yılında hükümetin yapısal reformları gündeme alacağına, kamu yatırımlarım artıracağına da inanıyoruz. Ayrıca barış süreci diye adlandırılan gelişmeler de pozitif etki yaratacaktır."