ESOGÜ Yaşlanma ve Bellek Merkezi Nisan'da hizmete girecek

ESOGÜ Yaşlanma ve Bellek Merkezi Nisan'da hizmete girecek
ESOGÜ Yaşlanma ve Bellek Merkezi Nisan'da hizmete girecek
- ESOGÜ Rektörü Gönen: "Yaşlanma ve Bellek Merkezi ulusal ve uluslararası bilim alanında hastalıklarla ilgili araştırma çalışmaları yapan aynı zamanda teşhis ve tedavi hizmetleri veren üniversite tabanlı araştırma merkezi olacaktır"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Yaşlanma ve Bellek Merkezi'nin, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol sonucunda Nisan'da hizmete girmesi bekleniyor.

ESOGÜ Rektörü Hasan Gönen, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile rektörlük binasında düzenlediği basın toplantısında, belediyenin Kumlubel Mahallesi'nde bulunan binasının, merkez olarak kullanılması için protokol imzaladıklarını bildirdi.

Yaşlanma ve Bellek Merkezi'nin sadece kentin değil ülkenin de yararına olacağını anlatan Gönen, şöyle konuştu:

"Merkezin misyonu, daha çok yaşlanma dönemine ait beyin hastalıklarının nedenleri ve tedavileri üzerine araştırma yapmak, hastalıklarla ilgili konularda sağlık profesyonellerini hasta ve ailelerini eğitmek, bellek ile ilgili olan bireyler için bakımda en yüksek kaliteyi sağlamaktır. Yaşlanma ve Bellek Merkezi ulusal ve uluslararası bilim alanında hastalıklarla ilgili araştırma çalışmaları yapan aynı zamanda teşhis ve tedavi hizmetleri veren üniversite tabanlı araştırma merkezi olacaktır."  

Büyükerşen de belediyeye ait binayı hastane yapmak istediğini ancak çeşitli mevzuatlar gereği hizmete sokamadığı için üniversiteden gelen teklifi memnuniyetle karşıladığını söyledi. 

Yaşlıların bakıma ihtiyaç duyduğuna dikkati çeken Büyükerşen, "Bundan sonra Eskişehir'de yaşlılar ve yaşlıları olan ailelerde aynı gençler gibi hayatlarından memnun ve bahtiyar bir süreç geçirmeleri için kendilerine yol gösterecek, eğitim verecek, yardımcı olacak bir merkez oluşturuyoruz. Hayırlı uğurlu olsun" diye konuştu.

Toplantı sonunda Gönen ile bir süre sohbet eden Büyükerşen, Gönen'in  açılacak merkezde chek-up yaptırma teklifini, "Gizli tutarsanız gelirim" diye yanıtladı.

 ESOGÜ'den 13 akademisyenin yönetim kurulunda yer alacağı merkezin Nisan ayında tamamlanarak, hizmete girmesinin beklendiği kaydedildi.