ESOGÜ'de "Alcapa" ameliyatı yapıldı

ESOGÜ'de "Alcapa" ameliyatı yapıldı
ESOGÜ'de "Alcapa" ameliyatı yapıldı
ESKİŞEHİR (AA) - Teşhis ve tedavisi zor olan ve hiçbir belirti olmaksızın ani ölümle sonuçlanabilen "Alcapa" hastalığı bulunan Arzunur Köken,...

ESKİŞEHİR (AA) - Teşhis ve tedavisi zor olan ve hiçbir belirti olmaksızın ani ölümle sonuçlanabilen "Alcapa" hastalığı bulunan Arzunur Köken, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi'nde yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

ESOGÜ'den yapılan açıklamaya göre, hatalı olarak akciğere kan götüren pulmoner arterden kaynaklanan "Alcapa" hastalığının, yeni doğan ve yetişkin olmak üzere 2 tipi bulunuyor.

Söz konusu hastalık sendromunun yetişkin tipine sahip hastalar, erişkin yaşa kadar hiçbir belirti vermeden gelebiliyor ve bu hastaların bir kısmı da hastalığın teşhisi konulamadan bir efor neticesinde ani olarak hayatını kaybedebiliyor.

Hastane yetkilileri, Çocuk Kardiyoloji Bilim Dalı'nın gelişmesi ve çocuk anjiyolarının yapılmaya başlanmasıyla bu tür hastalıkların artık teşhis edilebilir duruma geldiğini, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı'nda da artık bu tür hastalıkların cerrahi olarak tedavi edilebileceğini kaydetti.


  ETİKETLER:

  Çocuk

  ,

  Bilim

  ,

  Kalp