ESOGÜ'de koku düzeyi sorgulama çalışması

ESOGÜ'de koku düzeyi sorgulama çalışması
ESOGÜ'de koku düzeyi sorgulama çalışması
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde koku düzeyi sorgulama çalışması yürütülüyor.Tıp Fakültesi...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde koku düzeyi sorgulama çalışması yürütülüyor.

Tıp Fakültesi Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Cingi ve Aile Hekimliği Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Dr. Burcu Kökoğlu tarafından yürütülen çalışma kapsamında nörolojik hastalıkların veya kulak, burun, boğaz hastalıklarının ilk belirtisi olan koku alma kaybının tespit edilmesi amaçlanıyor.

Çalışmada önce hasta ve hasta yakınlarına 12 farklı koku koklatılıyor, daha sonra kişinin geçirdiği hastalıklar, ameliyatlar ve sigara kullanıp kullanmadığı gibi faktörler de göz önüne alınarak koku duyusundaki azalma durumu inceleniyor.

Testin sonuçlarına göre koku duyusunda azalma belirlenen hastalar, araştırma ve muayene için nöroloji ya da KBB polikliniklerine yönlendiriliyor. ESOGÜ poliklinikler girişinde yapılan çalışma 13 Mart'a kadar devam edecek.                                                       


  ETİKETLER:

  Aile

  ,

  Sigara

  ,

  koku