ETO üyeleri Kırgızistan heyeti ile bir araya geldi

ETO üyeleri Kırgızistan heyeti ile bir araya geldi
ETO üyeleri Kırgızistan heyeti ile bir araya geldi
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler ve üyeler, Kırgızistan Büyükelçisi İbragim Dzhunusov ve beraberindeki heyetle bir...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler ve üyeler, Kırgızistan Büyükelçisi İbragim Dzhunusov ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

ETO Toplantı Salonu'ndaki programda konuşan Güler, iki ülke arasında dostluk ve kardeşlik bağlarının çok eskiye dayandığını ve Türkiye ile Kırgızistan arasında 1997 yılında "Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması" anlaşması imzalandığını anımsattı.

Piyasa ekonomisi ilkelerini uygulayan Kırgızistan'ın bölgesinde önemli bir yere sahip olduğunu belirten ETO Başkanı Metin Güler, birçok Türk girişimcinin Kırgızistan'da iş yaptığını ifade etti. Ülkeler arası ticaret hacminin son 10 yılda 10 kat artarak 420 milyon dolar seviyesine çıktığına dikkati çeken Güler, ancak Eskişehir ile Kırgızistan arasındaki ticaretin istenilen rakama ulaşmadığını dile getirdi.

Eskişehir'in havacılık, raylı sistemler, yapı elemanları, maden, makine, gıda ve tekstil sektöründe uluslararası tecrübeye sahip olduğunu vurgulayan Güler, karşılıklı ticareti geliştirmek için Eskişehir'deki tüccar ve sanayicilerin üzerine düşen görevi yerine getirmeye hazır olduğunu kaydetti.

Kırgızistan'ın Oş Valisi Sooronbai Zheebekov ise, ülkenin bağımsızlığında Türkiye'nin büyük yardımları olduğunu belirterek, bu güçlü dostluk bağları ticarete de yansıtmayı amaçladıklarını bildirdi.

Kırgızistan'ın yeni gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen 82 ülkeye ihracat yaptığını ve 145 ülke ile ticari ilişkileri bulunduğuna anlatan Zheebekov, sanayi ve ticaret alanında çok fazla potansiyele sahip olduklarını ve bunu Eskişehir'deki tüccar ve sanayicilere duyurmak istediklerini dile getirdi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Piyasa

  ,

  Maden

  ,

  gıda

  ,

  ülke

  ,

  sanayi

  ,