ETO'da iş güvenliği semineri

ETO'da iş güvenliği semineri
ETO'da iş güvenliği semineri
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin işbirliğiyle "Güvenli...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Ticaret Odası (ETO), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin işbirliğiyle "Güvenli İskele, İskelede Güvenlik Projesi" semineri düzenlendi.

ETO'dan yapılan açıklamaya göre, seminerde konuşan ETO Başkanı Metin Güler, Türkiye'de 2013 yılında 191 bin 389 iş kazası meydana geldiğini, yaşanan kazaların önüne geçebilmek için öncelikle tedbir alınması ve iş güvenliğine dikkat edilmesi gerektiğini bildirdi.

İş kazalarında 1360 kişinin hayatını kaybettiğini anlatan Güler, şunları kaydetti:

"İş kazası sonucu ölümlerden 521'i inşaat sektöründe gerçekleşti. 2013 yılında Eskişehir'de ise iş kazası nedeniyle 19 vatandaşımız yaşamını yitirdi. İş kazaları gerekli önlemleri almamaktan kaynaklanıyor. Hiç kaza yaşanmayacağı düşünülerek, tedbir elden bırakınca, olan öncelikle cana oluyor. Çalışanların güvenliği her şeyden önce gelmektedir. Çünkü esas olan insan hayatıdır. İşte bu 'Güvenli İskele Projesi' sayesinde inşaatlarda yüksekten düşme nedeniyle ölümler azalacak."

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer ise projeyle iskelelerin TSE'ye uygun olarak üretiminin yapılacağını belirterek,  bu sayede yüksekten düşme nedeniyle ölümlerin sona ereceğini kaydetti.

Seminere AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Serhat Ayrım ile inşaat sektöründe faaliyet gösteren firma sahipleri katıldı.