Genç trompetçilerden uluslararası başarı

Genç trompetçilerden uluslararası başarı
Genç trompetçilerden uluslararası başarı
- AÜ Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü öğrencileri Arda Birör, Selin Birankar ve Serenat Bayraktar, İtalya'da düzenlenen 19. Uluslararası Genç Enstrümancılar Yarışması'nda kendi yaş kategorilerinde birinci oldu - AÜ Trompet Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Çilingir: "Yurtdışına çıktığımda bazen insanlar 'Türkiye'de müzik eğitimi var mı? Orkestra var mı?' gibi sorular yöneltiyor. Bu sorulara en güzel cevabı bu şekilde veriyoruz" - Trompet Bölümü Öğrencisi Birör: "Bundan sonra girdiğim tüm yarışmalarda da birinci olup ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum"

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - İtalya'nın Udine kentinde gerçekleşen 19. Uluslararası Genç Enstrümancılar Yarışması'nda Türkiye 'yi temsil eden Anadolu Üniversitesi (AÜ) Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü öğrencileri, Türkiye'ye birincilik kazandırdı.

 Avusturya, Fransa, İspanya, Slovenya, Polonya, Ukrayna, Hırvatistan, Karadağ, Arnavutluk ve Sırbistan'dan yarışmaya katılan ve yaşları 7-18 arasında değişen 135 öğrenci, 4 ayrı kategoride yarıştı.

Jüri üyeliğini Belçika'dan orkestra şefi Jo Conjaerts, İtalya'dan piyanist Sebastian Di Bin, keman sanatçısı Enrico Piccini, Slovenya'dan klarnet sanatçısı Andrej Zupan ve Türkiye'den trompet sanatçısı Zeynep Çilingir'in yaptığı yarışmada, Türkiye'yi temsil eden AÜ öğrencileri Arda Birör (13), Selin Birankar (15) ve Serenat Bayraktar (17) birincilik aldı.

AÜ Devlet Konservatuvarı Trompet Bölümü Öğretim Elemanı Dr. Zeynep Çilingir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Devlet Konservatuvarı'na öğrencileri 10 yaşından itibaren aldıklarını ve üniversite sonuna kadar eğitim  verdiklerini söyledi.

Trompet Bölümü'nde toplam 6 öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Çilingir, "Öğrencilerle düzenli olarak çalışıyoruz. Enstrümanlarında daha çok ustalaşmaları ve seviyelerini görebilmeleri için yarışmalara katılmaları konusunda teşvik ediyoruz. Öğrencilerimiz disiplinli bir şekilde çalışıyorlar ama ortamımızda aile sıcaklığı var" dedi.

Çilingir, İtalya'daki yarışmada Türkiye'yi temsil ettiklerini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Çocuklar tatili erteleyip yarışmaya hazırlandılar. Bu tür yarışmalar öğrencilerimizin dünyada kendi seviyelerini görebilmelerine ve aynı zamanda öz güvenlerinin güçlenmesine yardımcı oluyor. Ülkemizi orada temsil etmek çok gurur verici. Müzik evrensel bir sanat ve müzik camiasında nereden geldiğinizin pek bir önemi yok ama yine de orada ülkemizi başarılı şekilde temsil etmek, Türkiye'de de bu işlerin güzel şekilde yapılabildiğini göstermek bizim için çok güzel bir duyguydu. Yurtdışına çıktığımda bazen insanlar 'Türkiye'de müzik eğitimi var mı? orkestralarınız var mı?' gibi sorular yöneltiyorlar. Bu sorulara en güzel cevabı öğrencilerimiz başarılarıyla vermiş oluyor.

- "Bizim için gurur verici"

Öğrencilerden Arda Birör de Devlet Konservatuvarı'nda 3 yıldır eğitim aldığını anlatarak, "Yarışmadan önce çok çalıştık. İtalya'da formumuz çok iyiydi ve birincilik aldım. Türkiye'yi temsil etmek çok güzel bir duygu. Bundan sonra da başarılarımla ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum" dedi.

Selin Birankar ise okula ilk başladığında trompeti tanımadığını söyledi.

Öğretmenlerinin bu yeteneğini fark etmesiyle trompet bölümünü seçtiğini ifade eden Birankar, " Çok disiplinli şekilde yarışmaya hazırlandık. Kategorimde birçok yarışmacı vardı. Türkiye'den sadece 3 kişi vardı ve üçümüz de birincilik aldık. Bu bizim için gurur verici" diye konuştu.