Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Eskişehir'de "Seçim Güvenliği Toplantısı" yapıldı

ESKİŞEHİR (AA) - 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile ilgili olarak seçimin Eskişehir'de huzur ve güven içerisinde yapılması amacıyla, Vali Güngör Azim Tuna başkanlığında ilçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü ve İl Jandarma Komutanının katılımıyla "Seçim Güvenliği Toplantısı" düzenlendi.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, Tuna, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, seçimle ilgili kamu güvenliğinin, genel asayişin ve huzur ortamının sağlanmasında, mülki idare amirlerine ve güvenlik güçlerine önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü bildirdi.

Seçimin Eskişehir'de huzur içinde geçmesini dileyen Vali Tuna, kamu görevlileri ve güvenlik güçlerinin seçim öncesi, seçim günü ve seçim sonrasında idarenin tarafsızlığını zedeleyici tutum ve davranışlardan kaçınılmasına yüksek hassasiyet gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Vali Tuna, alınan önlemlere ilişkin, "25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin demokratik , huzurlu ve güvenli bir ortamda yapılmasını sağlamak amacıyla ilgili mevzuat ve Yüksek Seçim Kurulu Kararlarının takip edilerek gerekli tedbirlerin alınmasında büyük bir titizlik gösterilecektir" ifadesini kullandı.

Daha sonra toplantıda, seçimlerle ilgili mevzuat ve genel esaslar, seçim öncesi, sırası ve sonrasında alınacak güvenlik tedbirleri, miting alanları ve güzergahlar, seçim büroları, hoparlörle propaganda, propaganda amaçlı yayın ve malzeme dağıtma, ilan-reklam yerleri ve süreleri ile 298 Sayılı Yasaya göre bu konuların iş ve işlemlerinin takip ve denetlemekle görevli kurumlar, sandık alanı-çevresi ve bu alanlarda bulunabilecekler, sandık alanı ve seçim günü yasakları hakkında sunumlar yapıldığı kaydedildi.