Görme engelli bireyler bisikletle şehir turu attı

Görme engelli bireyler bisikletle şehir turu attı
Görme engelli bireyler bisikletle şehir turu attı
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Kültür Vakfı, Eskişehir Görme Engelliler Spor Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirilen...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türk Kültür Vakfı, Eskişehir Görme Engelliler Spor Kulübü işbirliğiyle gerçekleştirilen "Gören Gözler Eş Pedal Projesi" kapsamında Ankaraİstanbul , Bilecik, Aydın gibi farklı şehirlerden gelen görme engelliler, gönüllü kişilerin yardımıyla iki kişilik tandem bisikletlere binerek gezdi.

Yaklaşık 30 kişilik görme engelli kişini katıldığı etkinlik Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlüğü önünde başladı.

Türk Kültür Vakfı proje sorumlusu Melih Çokaygil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görme engelli katılımcıların ilk defa böyle bir programda bir araya geldiklerini söyledi.

Böyle bir projeden de yer almaktan mutlu olduğunu Çokaygil, şöyle konuştu:

"Halkın gözlemleyebilmesi için en işlek caddelerden geçtik tur esnasında insanların tepkileri görülmeye ve duyulmaya değerdi özellikle tandemlere ilgi yoğundu. Bazı insanlar tandemin arkasındaki sürücünün görme engelli olduğunu anlayıp 'Görme engellilerde bisiklet sürüyor' gibi tepkiler verdiler. Proje sonunda projenin amacına ulaştığını düşünüyorum. Topluma bir farkındalık kazandırdık. İnsanlar görme engellilerin zorlu işleri bile başarabileceklerini gördüler."

Proje gönüllüsü Seyit Yiğit Şener ise görme engellilerin kendilerini  uçuyor gibi hissettiklerini ve daha önce hiçbir sporun bu kadar mutluluk vermediklerini söylediğini kaydetti.

Polis eskortu eşliğinde olan etkinlik bir alışveriş merkezi önünde sona erdi.