Her dönemin karakterini gölgeyle yansıtıyor

Her dönemin karakterini gölgeyle yansıtıyor
Her dönemin karakterini gölgeyle yansıtıyor
- Türk gölge oyunu ustalarından hayali Atay Altın, geleneksel kahramanların dışında yeni karakterleri de oyunlarında canlandırıyor - Altın: - "Gölge perdesinde yenilik yapmak istiyorsak kahramanları çağımıza uyarlayarak yeni oyunlar oluşturmalıyız"

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Türk gölge oyunu ustalarından hayali Atay Altın , geleneksel kahramanların dışında yeni karakterleri de oyunlarına kazandırıyor.

Altın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye 'de cumhuriyet öncesi Karagöz ve Hacivat sanatının temsilcilerinden Mehmet Muhittin Sevilen'i 11 yaşında radyoda dinleyerek bu sanata başladığını ve yaklaşık 40 yıldır mesleğini devam ettirdiğini söyledi.

Gölge oyunundaki kahramanları daha çok Türkiye'de yaşayan azınlıklardan seçtiğini belirten Altın, şöyle konuştu:

"Kahramanlarım arasında Arnavut, Rum, Ermeni, Yahudi, Frenk, Arap gibi birçok azınlık var. Türkiye, zengin bir kültüre sahip.  Anadolu Üniversitesinde gerçekleştirilecek oyunda turist karakteri kullanmam gerekiyordu. İsteğim tarzda bir turist fotosu bulamadığım için eşim turist gibi giyindi. Onun görünüşüne sahip bir karakteri yapıp, oyunda kullandım. Gölge oyunu, ucu açık bir oyun türü olduğu için her çağa rahatça uygulanabilen bir özelliği var. Oyunumda her çağdan kahramanlar var. Gölge perdesinde yenilik yapmak istiyorsak kahramanları çağımıza uyarlayarak yeni oyunlar oluşturmalıyız. Günümüze uygun konuları işlememiz gerektiğine inanıyorum. Gölge perdemizin daha da zenginleşmesi için günümüze uygun konuları mesaj vererek izleyicinin beğenisine sunuyoruz."

- "Gölge oyununa sahip çıkılmalı"

Altın, "hayali" olmak isteyen kişinin bu sanata gönül verdiğinde oyunun her aşamasında yapılacak işleri üstlenmesi gerektiğini anlattı.

Kahramanların perdede canlandırılması, seslendirilmesi, yapımı ve hareket tarzının verilmesine kadar teknik tüm aşamaların hayali tarafından yürütülmesi gerektiğini dile getiren Altın, şöyle devam etti:

"Oyunda fazla karakter kullanmak için farklı tonda sesler çıkarmaya çalışıyorum. Şimdiye kadar yaklaşık 47 farklı ses taklidi yapabildim. Her ses taklidi bizim için 'yeni bir kahraman' demek. Oyunda sadece insan sesi değil, rüzgar, yağmur gibi sesleri de kullanıyoruz. Hayali herhangi bir oyunu canlandırmaya kalktığında, o oyunun provalarını oluşturduktan sonra kahramanların ve kullanacağı doğa olaylarının sayısınca sesleri orijinal haliyle çıkarmak zorundadır. Aslında Karagöz sanatı yok olma derecesine gelmiştir, kaybolmaması için akademik ortamda çalışmalar yürütülüyor. Karagöz ve Hacivat, Türklere mal olmuş ve dünyanın tanıdığı bir sanat dalı. Bu sanat dalının, sahip çıkıldığı takdirde yaşayacağına inanıyorum."