Hobi olarak başladığı işte, uluslararası ders veriyor

Hobi olarak başladığı işte, uluslararası ders veriyor
Hobi olarak başladığı işte, uluslararası ders veriyor
- Eskişehir'de atık kağıtları, takı, tespih ve süs eşyalarına dönüştüren Kart, ulusal ve uluslararası alanda eğitim vermeye başladı - Kart: "Bu, kendimce bulup geliştirdiğim bir teknik, benimle beraber ölmesini adil olmadığını düşünüyorum. Bu bana Allah'ın verdiği bir yetenekse bunun kaybolmaması için insanlara öğretmem lazım" - "Kullandığım materyaller atık kağıtlardan oluşuyor ve bu çok ciddi bir geri dönüşüm sağlıyor. Bir insanın buruşturup attığı kağıdı bir kuyumcunun vitrinine koyabilecek kaç kişi vardır? Bu kıymetli bir şeydir yani insanlığa iyi bir hizmettir"

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Eskişehir'de, hobi olarak başladığı ve patentini aldığı teknikle atık kağıtları takı, tespih ve süs eşyalarına dönüştüren Ali Rıza Kart, bu alanda ulusal ve uluslararası eğitim veriyor.

Kart, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıl önce evde televizyon izlediği sırada farkında olmadan elindeki kağıt parçalarıyla oynarken geri dönüşüm malzemesi niteliğiyle kullanılabileceğini düşündüğünü söyledi.

Atık kağıtlardan takı, tespih, süs eşyaları olmak üzere şimdiye kadar yaklaşık 60 bin ürün yaptığı belirten Kart, "Kağıdın çok atıldığını, israf edildiğini zaten düşünüyordum. Kağıt israfının önlenmesi adına tamamen atık kağıt kullanmak kaydıyla böyle objeler yapmaya başladım" dedi.

Kart, geliştirdiği teknikle ilgili kendisine internet ortamında pek çok soru sorulduğunu aktardı. İnsanların, bu ürünleri nasıl yaptığını merak ettiğini dile getiren Kart, şöyle devam etti: 

"Bunu anlatmak gerçekten çok zor, görmek lazım. Ben bunu memleketimdeki insanlara öğretebilmek için çok savaştım. 2011 yılında geliştirdiğim tekniğin uluslararası patentini aldım. Patenti kötü niyetli insanlara karşı tedbir amacıyla aldım. Patenti aldıktan sonra başkalarına da geliştirdiğim tekniği öğretmeye başladım. Bu, kendimce bulup geliştirdiğim bir teknik, benimle beraber ölmesini adil olmadığını düşünüyorum. Bu bana Allah'ın verdiği bir yetenekse bunun kaybolmaması için insanlara öğretmem lazım. Bir de memleketimin yeni bir kültürel değeri daha olsun istiyorum."

- "Kağıt Okulu" açmak istiyor

Atık kağıtlardan takı, tespih ve süs eşyası yapımını öğretmek için ilgili yerlere müracaatlarda bulunduğunu belirten Kart, geliştirdiği tekniğin patentini alana kadar bu konuda sıkıntı yaşadığını ifade etti.

Uluslararası alanda da geçerliliği olan patentini aldıktan sonra eğitim vermeye başlayabildiğini vurgulayan Kart, şunları kaydetti:

"Belki geleneksel bir sanat değil bu ama neden geleneksel bir sanat olmasın. '100 yıl sonra geleneksel bir sanat neden olmasın' mantığıyla düşünüyorum. Bunu insanlarla paylaşmak istiyorum çünkü yurt dışından teklifler alıyorum; 'Gelin, yurt dışından bunu yayalım, burada eğitim verelim' diye. Ben de memleketimi önemsiyorum. Bu tekniğin memleketimin bir markası olması gerektiğini düşünüyorum. Bunu öğretmen gerekiyor insanlara diye düşüyorum. En azından öğretmeye saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Kullandığım materyaller atık kağıtlardan oluşuyor ve bu çok ciddi bir geri dönüşüm sağlıyor. Bir insanın buruşturup attığı kağıdı bir kuyumcunun vitrinine koyabilecek kaç kişi vardır? Bu kıymetli bir şeydir yani insanlığa iyi bir hizmettir."

Yaptığı her üründen bir adet olduğuna ve koleksiyonculara hitap ettiğine dikkati çeken Kart, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'a Eskişehir ziyareti sırasında üzerinde Osmanlı padişahlarının resimlerinin yer aldığı tespih hediye ettiğini bildirdi.

Ulusal ve uluslararası alanda ders vermeye başladığını dile getiren Kart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) öğretmenleri, Afyon Kocatepe Üniversitesinde Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Bölümü öğrencileri, uluslararası Avrupa Birliği Comenius Projesi kapsamında Türkiye 'ye gelen öğretmen ve öğrenciler, Dokuz Eylül Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ile Safranbolu Belediyesinin de bulunduğu birçok belediye ve üniversitenin etkinlikleri kapsamında eğitim verdiğini anlattı.

Şu anda Tepebaşı Belediyesine bağlı Özdilek Sanat Merkezi'nde 5 ayrı sınıfta 50 öğrenciye ders verdiğini aktaran Kart, hayalinin "Kağıt Okulu" açmak olduğunu sözlerine ekledi.