Hocalı Katliamı'nın 23. yılı

Hocalı Katliamı'nın 23. yılı
Hocalı Katliamı'nın 23. yılı
- Azerbaycan Cumhuriyeti Hocalı Katliamı Soykırımını Tanıtma İctimai Birliği Başkanı Başkanı Sabiroğlu: "Türk dünyası ve TBMM, Hocalı soykırımını gerçekten tanımalıdır" - Hocalı gazilerinden Mammadov: "Bütün dünyanın gözleri açılsın. Bu faciamızı duyurun"

ESKİŞEHİR (AA) - Azerbaycan Cumhuriyeti Hocalı Katliamı Soykırımını Tanıtma İctimai Birliği Başkanı Başkanı Şamil Sabiroğlu, "Türk dünyası ve TBMM, Hocalı soykırımını gerçekten tanımalıdır" dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Eğitim Fakültesi Bilim ve Düşünce Kulübünce, Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında 23 yıl önce Ermeni askerlerince katledilen 613 kişiyi anmak için Prof. Dr. Tamilla Aliyeva başkanlığında Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda tören yapıldı.

Törende konuşan Sabiroğlu, Hocalı Katliamı sırasında savaş muhabirliği yaptığı hatırlatarak, o dönemde çektiği fotoğrafları gösterdi.

Katliam sonrasında gördüklerini anlatan Sabiroğlu, Hocalı'nın Karabağ'ın başkenti olacağını düşünürken işgal edildiğini söyledi.

Azerbaycan'ın silahlı kuvvetlerinin bugün çok iyi durumda olduğuna dikkati çeken Sabiroğlu, " Zaman gelecek, öz toprağımızı düşmanlardan kurtaracağız. Şehitlerin ruhu şad olsun. Yarın savaş olacaksa benim gibi herkes o Karabağ'a gidecek, ya şehit ya gazi olacağız. Türk dünyası ve TBMM, Hocalı soykırımını gerçekten tanımalıdır" diye konuştu.

Hocalı gazilerinden Agil Mammadov ise vatanların yaşaması için şehitlerin olacağını dile getirdi.

Bir gecede birçok şehit verdiklerini dile getiren Mammadov, şunları kaydetti:

"O hayatı ben yaşamışım. Bir insanın kollarında kardeşinin ölmesi nedir bilir misiniz? Bir insanın bacısının, bebeği kundağında ölmesi nedir bilir misiniz? Anasının 'Beni bırakma demesi' ne demektir bilir misiniz? O günleri biz yaşasak da kalbimizde yaşatırız. Unutmadık, ölene kadar da bizimle. Bugün Türk dünyası bizim arkamızda duran Azerbaycan, Türkiye Devleti her çabayı gösterdi ancak bir gecede bütün Karabağ şehit oldu. Bütün dünyanın gözleri açılsın. Bu faciamızı duyurun. Soykırıma uğramış insanlarız. Soykırımı tanımak için bizim gibi şahitlerden sizler istifade etmelisiniz. Gelecek nesiller geçmişimizi unutmasın."

Birliğin Şube Başkanı Ayna Novruzova da olay tarihinde 16 yaşında olduğunu hatırlattı.

Hocalı'nın bir gecede adeta yerle bir olduğunu ve dedesinin şehit düştüğünü kaydeden Novruzova, "Hocalı faciasını dünyaya duyurmalıyız. Bir aylık bebekten 88'lik dedeye kadar şehit oldu. O dede benim dedemdi. Bugün şehitlerimizin bir mezarı yok. Bütün dünyada Hocalı'nın bir abidesi olsun istiyoruz" ifadesini kullandı.