İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Moore:

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Moore:
İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Moore:
- "(Suriyeli sığınmacılar) Türkiye, mülteciler sorununu inanılmaz bir şekilde çözdü, cömertçe bu ihtiyacı karşıladı. Bunun için herkesin, özelikle uluslararası toplumun Türkiye teşekkür etmesi lazım"

ESKİŞEHİR (AA) -  İngiltere 'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, Türkiye 'deki Suriyeli sığınmacılara ilişkin, "Türkiye, mülteciler sorununu inanılmaz bir şekilde çözdü, cömertçe bu ihtiyacı karşıladı. Bunun için herkesin, özelikle uluslararası toplumun Türkiye teşekkür etmesi lazım" dedi.

Moore, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna'yı ziyaretinde yaptığı konuşmada, Türkiye'de 1990'lı yıllarda da görev yaptığını hatırlatarak, o döneme göre ülkenin çok değişip geliştiğini söyledi.

Bir gazetecinin, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacılarla ilgili sorusunu yanıtlayan Moore, şöyle konuştu:

"Türkiye, zor bir bölgede bulunuyor. Bu bölgede Türkiye, çok istikrarlı bir rol oynuyor. Tabii ki Britanya için çok çok önemli bir müttefiktir. İkimiz NATO üyesiyiz. Beraber bu zor sorunlarla ilgileniyoruz. Türkiye, mülteciler sorununu inanılmaz bir şekilde çözdü, cömertçe bu ihtiyacı karşıladı. Bunun için herkesin, özelikle uluslararası toplumun Türkiye teşekkür etmesi lazım."

Tuna ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Eskişehir'in doğu ile batıyı birbirine bağlayan, medeniyetlerin kesiştiği bir noktada yer aldığını ifade etti.