Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü
- Eskişehir'de kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla tablo şeklinde hazırlanan "Eşit Dünya" gazetesi izlenime sunuldu - Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Aydınmakina: "Sesimizin daha gür çıktığı, vuran ellere 'dur' diyebildiğimiz eşit bir dünya istiyoruz"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Büyükşehir Belediyesi Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi ile Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla tablo şeklinde hazırlanan "Eşit Dünya " gazetesi izlenime sunuldu. 

Eskibağlar Mahallesi'ndeki bir alışveriş merkezi önünde gerçekleşen etkinlikte konuşan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Seyhan Yalçın, kadına yönelik şiddeti durdurmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Kadınlara şiddet uygulanmasının insan hakları ihlali olduğunu anlatan Yalçın, şöyle konuştu:

"Bu gazetede olması gereken, hayallerimizde olan bir tabloyu sizlerle paylaşmak istedik. Bakın kadın cinayetleri yok, çocuk gelinler yok, Meclis'te en az yüzde 50 katılım. Bundan daha güzel bir şey var mı? Gerçek olmasını diliyoruz. Belki bugün değil ama elbet bir gün kadına şiddet son bulacak. Bunun için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Didem Aydınmakina ise eşit bir dünya hayal ettiklerini belirterek, "Sesimizin daha gür çıktığı, vuran ellere 'dur' diyebildiğimiz eşit bir dünya istiyoruz. Biz böyle bir dünya hayal ettik. Yaptığımız tablo bir hafta boyunca burada sergilenecek. Gazetenin başlıklarını ve satır aralarını okumanızı istiyorum. Buradaki haberleri gerçeğe dönüştürmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından sanatçılar Ali ve Aysun Kocatepe çiftinin de katılımıyla kurdele kesilerek, "Eşit Dünya" gazetesi izlenime sunuldu.