Kanser Haftası

Kanser Haftası
Kanser Haftası
ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evrim Bayman, "Kanser...

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Evrim Bayman, "Kanser Haftası etkinliklerindeki başlıca amaç,  eğitim programları, seminer, toplantı ve panellerle kanserden korunma yolları, erken tanı, tarama programları ve tedavi seçenekleri konusunda toplumun bilgilendirilmesidir" dedi.

Bayman, Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Kanser Haftası programlarında, kanser hastalığına karşı toplumsal bilinci artırmayı amaçladıklarını söyledi.

Her yıl yaklaşık 175 bin yeni kanser tanısının konulduğu Türkiye 'de, kanserin ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almakta olduğunu belirten Bayman, şunları kaydetti: 

"Kanser Haftası etkinliklerindeki başlıca amaç, eğitim programları, seminer, toplantı ve panellerle kanserden korunma yolları, erken tanı, tarama programları ve tedavi seçenekleri konusunda toplumun bilgilendirilmesidir. Erken tanı konulduğunda, sıklıkla tedavi edilebilir ve uzun yaşam süreleri sağlanabilen bir hastalık olan kanserle ilgili tarama hizmetleri de ücretsiz olarak verilmektedir. Biz de Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı olarak kurum, kuruluş ve toplum gönüllüleriyle, sık görülen kanserlerle ilgili bilgilendirme toplantıları yapıyor ve farkındalık projelerinde yer alıyoruz. Kanserle ilgili olarak, 'Kanserden Korkma, Geç Kalmaktan Kork' cümlesi halen geçerliliğini korumaktadır. Kanserle ilgili bilgi ve danışmanlık almak üzere vatandaşlarımız kendilerine en yakın sağlık kuruluşlarına başvurabilirler."