Kırım Tatar sürgününün 71. yılı

Kırım Tatar sürgününün 71. yılı
Kırım Tatar sürgününün 71. yılı
- Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Olçay: - "Sürgünden 71 yıl sonra aynı kaderi yaşamak riskiyle karşı karşıya olan Kırım'daki soydaşlarımız yalnız değil"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Evren Olçay, sürgünden 71 yıl sonra aynı kaderi yaşama riskiyle karşı karşıya olan Kırım'daki soydaşlarının yalnız olmadığını söyledi.

Olçay, kent merkezinde bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, olayda hayatını kaybeden yaklaşık 200 bin Kırım Tatarını rahmetle andıklarını belirtti.

Kırım'daki soydaşlarının can ve mal güvenliğinin teminat altına alınması gerektiğini vurgulayan Olçay, şöyle konuştu:

"Gerek Türkiye Cumhuriyeti gerekse dünya kamuoyu tarafından Kırım'daki soydaşlarımızın başta can ve mal güvenliği teminat altına alınması ve kazanılmış hakların herhangi bir ihlale uğramaması için gerekli hassasiyetin gösterileceği ve somut adımlar atılarak 2 bin yıldır bir Türk vatanı olan Kırım'da yaşayan 300 bin soydaşımızın öz vatanlarında huzur ve güven ortamında yaşamalarının sağlanması için gerekli girişimlerin yapılmasını ümit ediyoruz. Sürgünden 71 yıl sonra aynı kaderi yaşamak riskiyle karşı karşıyla olan Kırım'daki soydaşlarımız yalnız değil. Soydaşlarımızın her zaman yanındayız. Türkiye'de 5 milyon Kırım Tatarı var. Amacımız bunları bir araya getirmek ve Kırım davasıyla ilgili bilinçlendirmek."