Kırım Tatarları sürgününün 71. yılı

Kırım Tatarları sürgününün 71. yılı
Kırım Tatarları sürgününün 71. yılı
- MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Demirel, - "Bizler arzu ediyoruz ki Kırım tekrar Kırım Türklerinin vatanı olsun. Bizler yine Kırım'a, oradaki soydaşlarımızı görmeye doğrudan gidebilelim ve acılarımız son bulsun" - Eskişehir'de, sürgünün 71. yılı dolayısıyla düzenlenen "Kalbinde ateşi yak" etkinliği kapsamında Kırımlı vatandaşlar, Kırım haritası üzerinde yakılan mumları Porsuk çayına bıraktı

ESKİŞEHİR (AA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel, "Bizler arzu ediyoruz ki Kırım tekrar Kırım Türklerinin vatanı olsun. Bizler yine Kırım'a, oradaki soydaşlarımızı görmeye doğrudan gidebilelim ve acılarımız son bulsun" dedi.

Demirel, Porsuk Bulvarı Adalar mevkisi Porsuk Çayı üzerinde düzenlenen "Kalbinde ateşi yak" etkinliğine katıldı. 

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Kırım Marşı okunduğu programda konuşma yapan Demirel,  bugün hala Kırım'da soydaşlarının bir kısmının vatanlarına giremediklerini söyledi. 

Kırıma Rusya üzerinden giriş yapamadıklarını belirten Demirel, şöyle konuştu:

"Kırım'a Rusya üzerinden kırıma girmeyi hepimiz red ediyoruz. Çünkü anavatanına Rusya'nın izniyle girmek bunca senenin emeğini yok saymak demektir. Biz yıllarca bu zulmü kınadık, zannettik ki Ukrayna bir devlet oldu, Kırımlı soydaşlarımız orada kendi vatanlarında sağlıkla, selametle kültürlerini yaşayarak ömürlerini sürdürecekler. Ama hain Rusya'nın planları Soçi Olimpiyatlarının bitmesiyle hemen başladı."

Kırım'ın tekrar Kırım Türklerinin vatanı olmasını istediklerini dile getiren Demirel, "Bizler arzu ediyoruz ki Kırım tekrar Kırım Türklerinin vatanı olsun. Bizler yine Kırım'a, oradaki soydaşlarımızı görmeye doğrudan gidebilelim ve acılarımız son bulsun. Ama işte öyle olmuyor. Türk'ün yaşadığı her yerde doğu Türkistan'da Irak'ta Kerkük'te Kırım'da hatta bazen Kıbrıs da bu sorunlar sürüyor, soykırım boyutuna varan işler var" ifadesini kullandı. 

Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Evren Olcay ise Kırımlı soydaşlarının yaşadıkları sürgünün gerçek anlamda bir soykırım olduğunu savunarak, "Bizim görevimiz bu gibi etkinliklerle insanların, Türkiye 'nin, İslam coğrafyasının, bu dünyada bu konuya gönül verebilecek her kim varsa dikkatini çekmek ve bunu tüm dünyaya duyurmak olacaktır" dedi.

Programda Tepebaşı Belediye Başkan Vekili Nafiye Yıldırım, Romanya Milletvekili Ahmet Varol da konuşma yaptı. 

Kırımın geleneksek "Mendil Oyunu"nun oynandığı programda, şiirler okundu. Kırımlı vatandaşlar, Kırım haritası üzerinde yakılan mumları Porsuk çayına bıraktı