Kırım Tatarları sürgününün 71. yılı

Kırım Tatarları sürgününün 71. yılı
Kırım Tatarları sürgününün 71. yılı
- Eskişehir'de Kırım Sürgünü Anıtı'nın açılışı yapıldı

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de, Kırım Tatarları sürgününün 71. yılını anma etkinlikleri kapsamında "Kırım Sürgünü Anıtı"nın açılışı törenle gerçekleştirildi.

Şeker Mahallesi Zekeriya Canıgür Parkı'nda gerçekleştirilen etkinlik, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Kırım Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Salih Koca, törende yaptığı konuşmada, 71 yıl önce yaşanan sürgünün acısının hala kalplerde yaşadığını söyledi.

Sürgünden dolayı kelimelerin adeta boğazında düğümlendiğini belirten Koca, "Soykırımın ve insanlık vahşetinin yıl dönümünü hep bir arada olmaktan dolayı mutluyum. Bu milli bir mesele olduğu için hep beraber üzüntülerimizi paylaşıyoruz. Burada Türk ve Kırım bayraklarının birlikte dalgalanması, milletlerin birlikte hareket etmesi en kıymetli hazinemizdir" dedi.

Eskişehir Kırım Derneği Başkanı Evren Olcay da olayın üzerinden yıllar geçse de unutulmayacağını bildirdi.

Açılışı yapılan anıtın Türkiye 'deki ilk olduğunu aktaran Olcay, "Yaklaşık 450 bin Kırım Tatarı sürgünde yarı yarıya öldü oldu. Biz soykırıma uğradık. Bu anlattığım bir hikaye değil. Bugün burada anıtımızı açıyoruz. Anıtımızın buraya taşınması ile hem değer anlamada hemde bakımı anlamında daha uygun olduğu kanaatine vardık" ifadesini kullandı.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise yaşanılan sürgün olayının izlerinin açılan anıtla unutturulmayacağını söyledi.

Anıtın açılışının ardından, sürgün şehitleri için dua edilip, katılımcılara pilav ikram edildi.