Klasik otomobillerin yarım asırlık tamircisi

Klasik otomobillerin yarım asırlık tamircisi
Klasik otomobillerin yarım asırlık tamircisi
- Eskişehirli Eşref usta, 1976 yılından bu yana klasik otomobil tamiri işiyle uğraşıyor - Tamirci Berbereoğlu: - "Bugüne kadar 3 bine yakın araç tamir ettim. Amerikan, Alman, İngiliz ve aklınıza gelebilecek tüm model klasik araçların tamirini yaptım"

ESKİŞEHİR (AA) - Eskişehir'de yaşayan oto tamircisi Eşref Berberoğlu, yaklaşık 50 yılda 3 bine yakın klasik otomobili onardı.

Berberoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1976 yılında başladığı klasik araç tamiri işini sürdürdüğünü söyledi.

Berberoğlu, "Klasik araçların değişmesi gereken parçalarını yenilemek yerine eskiyi tamir etmeyi tercih ediyorum. Eskişehir ve şehir dışından gelen müşteriler, araçlarını bu nedenle bana getiriyor. Aracın orijinalliğini bozmadığım için bana geliyorlar. Bu onarım hem müşteri için ucuza mal oluyor hem de keyif alıyorum" dedi.

Berberoğlu, klasik araçların sık sık arızalanmasının, kullanıcılarından kaynaklandığını dile getirdi.

Genellikle araç bakımlarının zamanında yaptırılmadığını ifade eden Berberoğlu, " Türkiye 'de klasik araca hakkını veren az sayıda insan var. Bakımlar zamanında yapılır ve araç keyif için kullanılırsa arızaların sıklıkla olmayacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.

- "Bu mesleğin son nesliyiz"

Berberoğlu, tamirini yapmayı en çok sevdiği aracın, "kaplumbağa" olarak bilinen " Volkswagen Beetle" olduğunu belirtti.

Bu araçların emsallerine göre daha dayanıklı olduğunu bildiren Berberoğlu, şunları kaydetti:

"Çocukların bir Amerikan aracına bakışıyla bir 'kaplumbağa' araca bakışları çok farklı. Ustamın da bu araçları fazla sevmesi belki de benim ilgi duymama sebep olmuştur. Bugüne kadar 3 bine yakın araç tamir ettim. Amerikan, Alman, İngiliz ve aklınıza gelebilecek tüm model klasik araçların tamirini yaptım. İsmimizi duyan insanlar şehir dışından arızalı araçlarının motorunu kargoya veriyorlar, tamirini yapıp kargoyla geri gönderiyorum. Ömrümün yettiği sürece bu işi yapmaya devam edeceğim. Artık eskisi gibi çırak bulamıyoruz. Yeni nesil çocuklar yağlı paslı işlerden hoşlanmıyor. Bu mesleğin son nesliyiz."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Oto

  ,

  klasik

  ,

  Volkswagen