Koleksiyoner "Çanakkale ruhu"nu çocuklara aşılıyor

Koleksiyoner "Çanakkale ruhu"nu çocuklara aşılıyor
Koleksiyoner "Çanakkale ruhu"nu çocuklara aşılıyor
- Çanakkale Savaşları'ndan kalma 500 eseri toplayan koleksiyoner Ayhan Oskaylar, "Çanakkale ruhu"nu aşılamak için elindeki eserleri okullarda ve sergi salonlarında izlenime sunuyor - Oskaylar: "Japonya'da çocukların, öğrencilerin, kısacası herkesin Hiroşima'ya giderek, İkinci Dünya Savaşı'nda harap duruma düşen ülkenin küllerinden nasıl doğduğunu görmesi isteniyor. Çanakkale'de 253 bin insanımız şehit oldu, bizim de Japonlar gibi bunları anlatmamız lazım"

ESKİŞEHİR (AA) - ERGÜN HAKTANIYAN - Eskişehir'de yaşayan koleksiyoner Ayhan Oskaylar, yeni nesile "Çanakkale ruhu"nu aşılamak amacıyla, yurtiçi ve yurtdışından topladığı, Çanakkale Savaşları'ndan kalma 500 eseri bazı okullarda ve sergi salonlarında izlenime sunuyor.

Oskaylar, AA muhabirine, 1980'li yıllarda Çanakkale Zaferi ile ilgili araştırma yapmaya başladığını söyledi.

Araştırmalarının ardından yaklaşık 35 yıldır Çanakkale Savaşları'nda kullanılan mühimmat ve benzeri eserleri topladığını anlatan Oskaylar, bunları sergilemeye karar verdiğini dile getirdi.

Elindeki eserlerin orijinal olduğunu ifade eden Oskaylar, "Bu eserleri müzayedelerden, müzelerden, antikacılardan ve gittiğim illerde bulduğu pazar yerlerinden topladım. Eserlerin bazılarını yurtdışından  internet aracılığıyla getirttim. Almanya, İngiltere, Avustralya ve Malta gibi ülkelerden getirttim. Bunları bulmak zor oldu çünkü 100 yıllık eserler" diye konuştu.

Oskaylar, şunları söyledi:

"Eserlerin hepsinin orijinal olmasına dikkat ettim. Bu para kazanma olayı değil, bizden sonraki nesillere aktarmak için böyle bir yapıyorum. Mesela Japonya'da çocukların, öğrencilerin, kısacası herkesin Hiroşima'ya giderek, İkinci Dünya Savaşı'nda harap duruma düşen ülkenin küllerinden nasıl doğduğunu görmesi isteniyor. Çanakkale'de 253 bin insanımız şehit oldu, bizim de Japonlar gibi bunları anlatmamız lazım."

Ayhan Oskaylar, Eskişehir Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen'in eserleri inceleyince bunları kentteki tüm öğrencilerin görmesini istediğini belirterek, belirli periyotlarda bazı okullarda ve sergi salonlarında bunları izlenime sunduğunu söyledi.

Çanakkale Savaşları'na ilişkin hatıralara da yer vereceğini kaydeden Oskaylar, "Amacımız, çocuklara bu vatanın nasıl kurtarıldığını Çanakkale'ye ait eserlerle anlatmak yani oraya gidemeyenlere burada Çanakkale'yi anlatmak" ifadesini kullandı.