Kolları olmayan çocuk 3 haftada yüzme öğrendi

Kolları olmayan çocuk 3 haftada yüzme öğrendi
Kolları olmayan çocuk 3 haftada yüzme öğrendi
- Doğuştan iki kolu bulunmayan, bir bacağı diğerinden kısa olan 6 yaşındaki Baran Doruk Şimşek, öğretmeninin tavsiyesi ve ailesinin desteğiyle gittiği kursta çok kısa sürede yüzmeyi başardı - Antrenör Bayrak: - "Bu kadar çabuk öğrenmesinde, yüzmeyi oyun olarak görmesi, korkusunun bulunmaması ve her şeyi cesaretli şekilde yapması etkili oldu" - "Onun standartlarında bir çocuk için yüzmeyi bu kadar erken öğrenmek mümkün değil ama Baran 3 haftada yüzmeyi öğrendi, beni de şaşırttı"

ESKİŞEHİR (AA) - ZEHRA AYDIN - Eskişehir'de, doğuştan iki kolu bulunmayan ve bir bacağı diğerinden 3,5 santimetre kısa olan 6 yaşındaki Baran Doruk Şimşek, havuzda eğitmeni eşliğinde çalışarak 3 haftada yüzmeyi öğrendi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 6 yaşındaki Şimşek'in ailesi, ana sınıfı öğretmeninin yönlendirmesinin ardından Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kapalı Yüzme Havuzu'na gelip yetkililerle görüştü.

Kaydı yapılan ve eğitmenler eşliğinde çalışmalarına başlayan çocuk , 3 haftada yüzmeyi öğrenerek azmiyle herkesin takdirini kazandı.

ESOGÜ Bedensel Engelliler Yüzme Takımı Antrenörü Mehmet Bayrak, yaklaşık 10 yıldır bedensel engelli çocuklara yüzme dersi verdiğini söyledi.

Şimşek'i ilk gördüğünde özel bir çocuk olduğunu anladığını belirten Bayrak, şöyle devam etti:

"Havuza ilk girdiğinde yüzme bilmiyordu. Çok eğlenceli bir çocuk. Yüzmeye önce oyun olarak başladı. Başlarda korktu ama daha sonra yüzmeyi çok sevdi. Çok çabuk adapte oldu ve yüzmeye başladı. Bu kadar çabuk öğrenmesinde, yüzmeyi oyun olarak görmesi, korkusunun bulunmaması ve her şeyi cesaretli şekilde yapması etkili oldu. Onun standartlarında bir çocuk için bu kadar erken yüzmeyi öğrenmek mümkün değil ama Baran 3 haftada yüzmeyi öğrendi, beni de şaşırttı."

Bayrak, Şimşek'in, Uluslararası Paralimpik Komitesi Dünya Yüzme Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan bedensel engelli yüzücü Beytullah Eroğlu'nun klasmanında yer aldığını bildirdi.

Şimşek'in, Eroğlu'ndan çok daha kısa sürede yüzmeyi öğrendiğini dile getiren Bayrak, "İnşallah Beytullah gibi başarılı bir sporcu olur. Çok sosyal bir çocuk, bu durum antrenmanlarını etkileyen bir unsur. Çocuklar içine kapanık oldukları zaman adapte olmaları ve yüzmeyi öğrenmeleri uzun sürüyor" dedi.

Baran'da böyle bir durumla karşılaşmadıklarını belirten Bayrak, "Havuza girer girmez hemen adapte oldu ve yüzmeye başladı. Yüzmenin temel aşamalarını öğrettim, onların hepsini geçti ve şimdi gayet güzel yüzüyor" ifadelerini kullandı.

Anne Duygu Şimşek ise oğlunun yüzmeyi çok sevdiğini vurgulayarak, "Yüzmeye başladıktan sonra boyu uzadı. Sürekli 'Havuza gitmek istiyorum' diyor. Bundan sonra da yüzmeye devam etmesini istiyorum" diye konuştu.

 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Oyun

  ,

  Çocuk

  ,

  zaman

  ,

  sosyal

  ,

  engelli

  ,

  madalya