Kondisyon için başladığı boksta dünya şampiyonu oldu

Kondisyon için başladığı boksta dünya şampiyonu oldu
Kondisyon için başladığı boksta dünya şampiyonu oldu
- Sportif kondisyonunu korumak için 27 yaşında boksa başlayan Ünsal Arık, bu alandaki yeteneğini fark edip, hafif orta siklette dünya şampiyonu oldu - Boksör Arık: "Türk bayrağını dalgalandırdığım, ülkemizin sesini duyurduğum ve dünya şampiyonu olduğum için çok gururluyum" - "Boks dünyasında 4 büyük kemer daha var. Amacım bu kemerler için de dünya şampiyonluğu maçına çıkmak"

ESKİŞEHİR (AA) - SİNAN BALCIKOCA - Almanya'nın Parsberg kentinde yaşayan ve futbolcu olma hayali kurarken kondisyonunu korumak için boksa başlayan Ünsal Arık (34), bu spordaki yeteneğini fark edince hafif orta sıklette dünya şampiyonluğu unvanına sahip oldu.

Çeşitli etkinlik ve ziyaretlere katılmak üzere geldiği Eskişehir'de, AA muhabirine açıklama yapan Arık, yıllar önce ailesinin Türkiye 'den Almanya'ya göç ettiğini ve bu ülkede dünyaya geldiğini anlattı.

Çocukluk döneminden itibaren futbola merakının olduğunu belirten Arık, şöyle konuştu:

" Fenerbahçe altyapısında futbol oynadım. Rahmetli Selçuk Yula hocamızdı. Boksa 27 yaşında 'kondisyon olsun' diye başladım ve dünya şampiyonu oldum. Amacım sadece kondisyonumu geliştirmekti. Çünkü boks idmanları dünyanın en sert idmanları arasında yer alır. Bu sporda yetenekli olduğumun farkına vardım. Yaklaşık 3 yıl boyunca amatör maçlar yaptım. Daha sonra profesyonel maçlarda şansımı denemek istedim ilk profesyonel maçıma 30 yaşında çıktım."

 

- "Türk bayrağı altında maça çıkmak çok büyük gurur"

Arık, boksta Almanya, Avrupa ve kıtalararası şampiyonluklar yaşadığını ve son olarak hafif orta sıklette dünya şampiyonu olduğunu bildirdi.

Türk bayrağı altında maça çıkmanın gurur verici olduğunu vurgulayan Arık, "Önceden küçük çocuklar gibi televizyon seyrederken 'ah ben de milli futbolcu olsam İstiklal Marşı'nı söylesem' derdim. O şimdi boks ile nasip oldu, bu büyük bir gurur. Türk bayrağını dalgalandırdığım, dünya şampiyonu olduğum ve ülkemizin sesini duyurduğum için çok gururluyum" diye konuştu.

Arık, boks maçlarına hazırlanmak için 12 haftalık kampa girdiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Günde 2 kez antrenman yapıyoruz. O zaman dış dünya ile bağlantımızı koparıyoruz. İdmanlarımız çok sert geçiyor. Bütün iş, idmanlarda bitiyor. Boksta hazırlığı geçirmek çok zordur. Özel yemek planlarımız var. Çikolata yememiz yasak, çünkü beslenme çok önemli. Bundan sonraki süreçte ise altın kemerimi korumak için 9 ay zamanım var. Bunu korumak için mücadele ettikten sonra boks dünyasında 4 büyük kemer daha var. Amacım bu bu kemerler için de dünya şampiyonluğu maçına çıkmak."

Gençlere en az bir spor dalıyla ilgilenmelerini tavsiye eden Arık, ''Hangi spor dalında olursa olsun amacınız dünya şampiyonluğu ise arkadaşların kahve içmeye gidiyorsa sen antrenmana gideceksin, çok çalışacaksın" ifadesini kullandı.