"Kooperatifçilik E-Sertifika Programlarının Uygulanması" protokolü

"Kooperatifçilik E-Sertifika Programlarının Uygulanması" protokolü
"Kooperatifçilik E-Sertifika Programlarının Uygulanması" protokolü
- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile AÜ arasında kooperatifçiliğin gelişmesi ve başarılı örnekler seviyesine ulaşması için protokol imzalandı

ESKİŞEHİR (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi (AÜ) arasında kooperatifçiliğin gelişmesi ve başarılı örnekler seviyesine ulaşması için "Kooperatifçilik E-Sertifika Programlarının Uygulanmasına ve Geliştirilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü" imzalandı.

Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, AÜ Yunus Emre Yerleşkesi'ndeki Salon 2009'da düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, kooperatifçilik sektöründe  eğitim eksikliği bulunduğunu belirterek, eğitim için üst birlikler vasıtasıyla bir çalışma yaptıklarını kaydetti.

Kooperatifçilik konusundaki yüksek lisans ve doktora tezlerine destek sağladıklarını anlatan Seymenoğlu, şöyle konuştu:

"Yüksek lisans tezlerine 3 bin lira, doktora tezlerine 10 bin lira hibe destek sağlıyoruz. Bakanlığımıza ilgili başvuruyu yaptığınız zaman biz ilgili birliği yönlendirerek bu hibe desteği sizlere sağlayacağız. Ama burada rektörümüzden de yardım istiyorum. YÖK'e başvurduğumuzda doktora tezlerimizden sonraki doçentlik ve profesörlük çalışmalarında önümüz kapalı. YÖK, sadece doktoraya kadar tezleri kabul ediyor. Birçok kez girişimde bulunmamıza rağmen bunu gündeme getirmiş olmamıza rağmen bu hususu hala çözemedik. Bu yıl yine yineleyeceğiz yeni akademik sezonda bu doçentlik tezlerinin ilk aşamada açılmasını. Bunu çözebilirsek sizin de bu konuda katkılarınızın olacağını düşünüyorum. Bu konuda sizden destek bekliyorum."

AÜ Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan ise üniversite olarak imzalanacak işbirliği protokolünden memnun olduğunu dile getirerek,  Türkiye 'de kooperatifçiliğin gelişmesine ve ilerlemesine katkı sağlamayı istediklerini vurguladı.

Şu anda dünyanın en gelişmiş ülkelerinde kooperatif organizasyonlarının çok ön plana çıktığını anlatan Gündoğan, "Ülkemizde belki bir takım olumsuz gelişmelerle zaman zaman anılıyor ama şu anda kooperatifçilik ve kooperatif işletmeleri, dünyanın özellikle gelişmiş ülkelerin ön sırada uygulamaya koydukları önem verdikleri işletmeler. İnşallah bizim de üniversite olarak kooperatifçilik eğitimine bu noktada önemli bir katkımız, desteğimiz olur" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Seymenoğlu ile Gündoğan arasında protokol imzalandı.